Pasaulio lietuvių vienybės diena

Ši diena istorijoje:

1251 m. popiežius Inocentas IV patvirtino Lietuvos krikštą ir leido Mindaugą karūnuoti Lietuvos karaliumi.

1399 m. Krokuvoje mirė Jadvyga I-oji de Anjou, Lenkijos karalienė, pirmoji Jogailos žmona. Gimė 1372 m.

1570 m. Vilniaus vyskupo Valerijono Protasevičiaus pakviesti jėzuitai įkūrė kolegiją, iš kurios išaugo Vilniaus universitetas.

1933 m. Kuhdamme (Vokietija, dab. Pszczelnikas, Lenkija) nenustatytomis aplinkybėmis sudužo Stepono Dariaus ir Stasio Girėno pilotuojama „Lituanica“. Lakūnai žuvo.

Antanas Merkys
Šaltinis: commons.wikimedia.org
Antanas Merkys

1940 m. M. Gedvilo ir J. Paleckio sprendimu į SSRS buvo ištremtas buvęs ministras pirmininkas A. Merkys ir užsienio reikalų ministras J. Urbšys su šeimomis.

*

1790 m. Edinburge (Škotija) mirė Adamas Smitas, škotų ekonomistas ir filosofas, klasikinės politinės ekonomijos pradininkas. Gimė 1723 m.

1936 m. prasidėjo Ispanijos pilietinis karas, trukęs iki 1939 m. balandžio mėn.

1941 m. A. Hitlerio potvarkiu sudarytas administracinis vienetas Ostlandas, kurio viena generalinių sričių tapo Lietuva.

1945 m. Potsdame (Vokietija) prasidėjo SSRS, JAV ir Didžiosios Britanijos vadovų konferencija, kuri iki rugpjūčio 2 d. sprendė Europos ir Vokietijos politikos ir teritorijos klausimus.

1918 m. Jekaterinburge (Rusija) bolševikai sušaudė paskutinį Rusijos carą Nikolajų II kartu su jo šeimos nariais bei tarnais.

2014 m. Ukrainoje, netoli sienos su Rusija, numuštas keleivinis lėktuvas skridęs iš Amsterdamo (Olandija) į Malaiziją. Žuvo 283 keleiviai ir 15 įgulos narių.