• Naujienos
  • Rubrikos
      • Back
      • Programos
          • Back
          • Bendroji 5-10 kl.
          • Bendroji 11-12 kl.
          • Egzamino
          • Olimpiados
          • Archyvas
      • Užduotys
          • Back
          • Šaltiniai
          • Testai
          • Kryžiažodžiai
      • Datos, sąvokos, asmenybės
      • Laikas
          • Back
          • Istorijos laiko juosta
          • Laiko juosta (anglų k.)
          • „Amžinas“ kalendorius
          • Kalendorių skaičiuoklė
          • Kalendoriaus istorija
      • Žodynas
      • Žemėlapiai
      • El. leidiniai
      • Vaizdo įrašai
      • Skaitiniai
  • Senovė
  • Viduramžiai
  • Naujieji
  • Naujausieji

Senosios Rytų civilizacijos

Skiltis: Datos, sąvokos, asmenybės
Peržiūros: 19736
  • Datos
  • Sąvokos
  • Asmenybės

Datos

IV tūkstm. pr. Kr. – rašto atsiradimas

IV tūkstm. pr. Kr. - VI a. pr. Kr. – Egipto civilizacija

apie 2500 m. pr. Kr. – Harapa ir Mohendžo Daras

apie 2500 m. pr. Kr. – Harapa ir Mohendžo Daras

Senovės Indijos civilizacija
Senovės Indijos civilizacija

Indo slėnyje iškilę miestai apie 2500 pr. Kr., kai egiptiečiai statė piramides, o Lietuvos teritorijoje pasirodė indoeuropiečiai.
Daugiau – žodyne.

VI a. pr. Kr. – budizmas

VI a. pr. Kr. – budizmas

religija, kuriai pradžią davė Sidhartos Gautamos (560-480 pr. Kr.) mokymas. Po jo mirties paplito Indijoje, vėliau ir kitose šalyse.
Daugiau – žodyne

VI a. pr. Kr. – konfucianizmas

VI a. pr. Kr. – konfucianizmas

(angl. confucianism), Konfucijaus, jo mokinių ir pasekėjų skelbtos moralinės, politinės, religinės filosofinės ir pasaulėžiūros doktrinos lotynizuotas pavadinimas.
Daugiau – žodyne

XV a. pr. Kr. – geležies lydymo pradžia

apie 1000 m. pr. Kr. – senovės žydų valstybė

Sąvokos

Civilizacija

Civilizacija

(angl., pranc. civilisation, iš lot. civilis – pilietinis): 1. tam tikras visuomenės materialinių ir socialinių sąlygų lygis, pasiektas panaudojant mokslo ir technikos laimėjimus;
2. šiandieninė išsivysčiusių šalių kultūra, išsilavinimas, išsimokslinimas, materialinių ir dvasinių vertybių visuma.
Daugiau – žodyne.

„Derlingasis pusmėnulis“

„Derlingasis pusmėnulis“

„Derlingasis pusmėnulis“
„Derlingasis pusmėnulis“

pusmėnulio pavidalo ruožas nuo Raudonosios jūros iki Persų įlankos, teritorija, kurioje anksčiausiai pradėjo plėtotis žemdirbystė, būtent Nilo, Tigro ir Eufrato slėniai (X tūkstm. pr. Kr., neolito pradžia).

Upių civilizacijos

Upių civilizacijos

keturios seniausios civilizacijos, IV-II tūkstm. pr. Kr. atsiradę prie Tigro ir Eufrato, Nilo, Indo bei Chvangchės (Geltonosios) upių.

Valstybė

Valstybė

suvereni žmonių bendrija, įsikūrusi tiksliai apibrėžtoje teritorijoje, turi savo valdžios institucijas, yra nepriklausoma ir pripažįstama kitų valstybių.

Kultūra

Kultūra

(lot. cultura – apdorojimas, ugdymas, tobulinimas, vystymas), žmogaus aktyvios sąveikos su gamta ir visuomene, jo kūrybinių galių ir gebėjimų realizavimas materialinėms bei dvasinėms vertybėms kurti. Istoriškumo, socialumo ir etniškumo požiūriais kultūros sąvoka išreiškiama epochų, visuomeninių formacijų, tautų, visuomenės sluoksnių, materialinio ir dvasinio gyvenimo lygmenimis, taip pat įvairiomis žmonių veiklos (darbo, žemės ūkio, buities, kalbos, meno, fizine, elgesio, gyvensenos) sferomis.

Religija

Religija

tikėjimas, aiškinantis pasaulį, žmoniją ir žmogų; taip pat tikėjimą atitinkantys ir realizuojantys apeiginiai veiksmai bei tikinčiųjų visuomeninė organizacija.

Tauta

Tauta

etninė kultūrinė žmonių bendruomenė, kurios narius sieja bent keletas iš šių požymių: bendra kalba, bendra religija, bendra istorinė praeitis, daugiau ar mažiau aiškus teritorinis apsigyvenimo centras. Tačiau svarbiausias tautiškumo kriterijus yra pačių žmonių savimonė, tai, kuo jie patys save laiko, kokiai tautai jaučiasi priklausą.

Mesopotamija

Mesopotamija

Mesopotamija
Mesopotamija

istorinė sritis Azijoje tarp Tigro ir Eufrato upių, vienas seniausių civilizacijos centrų.

Dantiraštis

Dantiraštis

ideografinis skiemeninis raštas, kurio ženklus sudaro pleišto pavidalo brūkšnelių deriniai. Sukūrė šumerai iš piktografinio rašto IV tūkstm. pr. Kr. Vėliau panašų raštą naudojo akadai, elamitai, hetitai. Šumerų rašte buvo apie 1000, akadų – apie 300 rašto ženklų. Rašyta iš pradžių vertikaliais stulpeliais iš dešinės į kairę, vėliau – eilutėmis iš kairės į dešinę. D dešifruotas XIX-XX a.

Epas

Epas

(gr. epos – žodis), didelės apimties, dažnai eiliuotas kūrinys arba kūrinių ciklas istorine ar mitologine tema. Seniausias graikų poezijos žanras, parašytas hegzametru. Seniausias herojinis E – Homero „Iliada“ ir „Odisėja“. Žymus E kūrėjas buvo Hesiodas („Darbai ir dienos“, „Teogonija“). Nėra tikrų žinių, ar baltai turėjo sukūrę savąjį E.

Kodeksas

Kodeksas

(lot. codex – knyga), sistemiškas tam tikrą visuomeninių reikalų sritį reguliuojančių teisės normų rinkinys.

Astrologija

Astrologija

(gr. astrologia iš astron – žvaigždė + logos – mokslas), su astronomija glaudžiai susijęs mokymas apie žvaigždžių ir planetų išsidėstymo bei įvykių žmogaus ir visuomenės gyvenime ryšius, jais pagrįstas pranašystes. Ypač populiari vėlyvaisiais viduramžiais – XIV-XV a. Iš valdovų gaunamu atlygiu susiviliodavo ir daugelis žymių to meto mokslininkų – astronomų, matematikų, medikų ir kt. Be A neišsiversta ir medicinoje.

Faraonas

Faraonas

(egipt. peraa – didelis namas, rūmai), sen. Egipte taip vadinti valdovo rūmai; Naujosios karalystės laikais (nuo XVIII dinastijos; XVI-XIII a. pr. Kr.). F imtas vadinti ir valdovas, nors oficialiai tai niekada nebuvo valdovo titulas. F tituluoti: Horo, Auksinio Horo, Aukštutinio ir Žemutinio Egipto Viešpačio, Dviejų žemių Viešpačio, Ra sūnaus ir Dviejų diademų Viešpačio titulais.

Hieroglifai

Hieroglifai

(gr. hieroglyphika, iš hieros – šventas ir glyphe – raižinys): 1. figūriniai ženklai, žymintys ištisas sąvokas ir žodžius arba skiemenis ir garsus (egiptiečių, kinų, japonų, nedantiraštiniai hetitų rašto ženklai);
2. ženklai tokio rašto, kuriame ideogramos jungiamos su fonetiniais ženklais;
3.
perkeltine prasme – sunkiai įskaitomas raštas.

Papirusas

Papirusas

(gr. papyros), rašomoji medžiaga nuo seniausių laikų gaminta iš Nilo upės pakrantėje augančios žolės Cyperus papyrus. Ant jo užrašyti daugelis sen. egiptiečių, graikų, romėnų rašto paminklų, net ankstyvaisiais viduramžiais buvo pagrindinė rašomoji medžiaga. P ir ant jo parašytus šaltinius tyrinėja speciali istorijos pagalbinė disciplina papirologija.

Dekalogas

Dekalogas

(gr. deka – dešimt ir logos – žodis, sąvoka), dešimt dievo įsakymų; judėjų ir krikščionių religinės moralės principai.

Senasis Testamentas

Senasis Testamentas

pirmoji Biblijos dalis. Senąjį Testamentą Šv. Raštu pripažįsta judėjai, krikščionys. Katalikų kanoninį Senąjį Testamentą sudaro 46 knygos. Judėjai ypatingą reikšmę teikia pirmosioms 5 knygoms – Pradžios, Išėjimo, Kunigų, Skaičių, Pakartoto Įstatymo – vadinamoms Tora (Penkiaknyge). Dar įeina Istorinės knygos, Poetinės ir Moralinės knygos, Pranašų knygos.

Tora

Tora

penkios pirmosios Senojo Testamento knygos (Penkiaknygė). Joje surašytas Dievo įstatymas, duotas Mozei ant Sinajaus kalno.

Biblija

Biblija

šventasis raštas (gr. biblia iš biblion – knyga), šventųjų knygų rinkinys, sudarantis judaizmo ir krikščionybės religijų tikėjimo pagrindus. B sudaro Senasis ir Naujasis Testamentai, arba 66 (pagal katalikų kanoną – 73) kanoninės (dievo apreikštos) įvairaus turinio, įvairių autorių ir skirtingu laiku parašytos knygos. Originalieji tekstai rašyti hebrajų, aramėjų, graikų k. B daugelį kartų išversta į skirtingas k.

Diaspora

Diaspora

(gr. išsklaidymas): 1. dalies tautos gyvenimas svetur; pati taip gyvenanti tautos dalis;
2.
kurios nors tikybos žmonių gyvenimas tarp kitatikių; taip gyvenančių žmonių grupė. (pvz., D sudaro žydai, kurie pasklido po pasaulį tiek dėl karų ar trėmimų, tiek keliaudami bei prekiaudami.)

Zoroastrizmas

Zoroastrizmas

dualistinė senovės Persijos religija, įkurta Zoroastro (Zaratustros) – Z kūrėjo ir pranašo), galbūt susijusi su Indijos vedų religija. Griežtai etinės krypties: žmogus turįs galimybę pasirinkti – blogu elgesiu remti Angrą Mainjų (svarbiausią piktąją dvasią) ar gerais darbais prisidėti prie neišvengiamos Ahūros Mazdos (šviesos ir gėrio dievo) pergalės šio pasaulio pabaigoje. Z iš Persijos išstūmė islamo ekspansija.

Politeizmas

Politeizmas

(gausus + dievas), daugelio dievų kultas. Tai tam tikras religijos raidos etapas, kuriame susiformuoja suasmenintų, individualizuotų dievų sąvoka. Jų panteono hierarchinė struktūra atspindi ankstyvąjį klasinį visuomenės susiskaldymą. Palaipsniui politeizme išryškėjo vyriausios dievybės sąvoka, vedanti į monoteizmą.

Monoteizmas

Monoteizmas

tikėjimas vienu dievu, viendievystė. Pirmoji monoteistinė religija – judaizmas.

Asmenybės

Hamurabis

Hamurabis

Hamurabis
Hamurabis

(?1728-?1686 pr. Kr.), Babilonijos karalystės valdovas – Babilonijos įstatymų kodekso autorius.

Tutanchamonas

Tutanchamonas

Tutanchamono sarkofagas
Tutanchamono sarkofagas

(mirė apie 1349 pr. Kr.), Egipto faraonas (1358-1349 pr. Kr.) iš XVIII dinastijos. Veikiausiai buvo faraono eretiko Echnatono žentas, po jo mirties perėmęs valdžią. Žynių spaudimas buvo toks stiprus, kad jaunasis faraonas paliko Achetatoną ir vėl grįžo į senąją sostinę Tėbus. Mirė jaunas, manoma, 18 metų. Jo kapą Karalių slėnyje 1922 atrado anglų archeologas H. Karteris.

Echnatonas

Echnatonas

Egipto karalius Amenchotepas IV (1353-1335 pr. Kr.), šiuo vardu pasivadinęs Atono (Saulės disko dievo) garbei. Neilgai tetrukusia Egipto religijos reforma šis karalius Atono kultu pakeitė Amono Ra ir visus kitus kultus. Pastatė naują didingą sostinę Achetatoną (dabartinę Amarną).

Abraomas

Abraomas

pirmasis Izraelitų patriarchas, pripažįstamas judaizmo, krikščionybės ir islamo. Pagal Senąjį Testamentą, kilęs iš p. Mesopotamijos miesto Ūro. Dievo palieptas, iškeliavo į Kanaano žemę. Garsėjo dievobaimingumu ir ryžosi paaukoti Jahvei savo sūnų Izaoką. Jahvė sustabdė A nuo šio žingsnio ir pažadėjo Izraelitus padaryti „išrinktąja tauta“. Tikėtina, kad A buvo vienos semitų genčių, migravusios ieškant tinkamų ganyklų (XIX-XVI a. pr. Kr.), vadas. Duomenų apie A randama Senojo Testamento Pradžios knygoje.

Mozė

Mozė

sen. žydų genčių politinis vadas, Jahvės pranašas, Penkiaknygės autorius. Gyveno XIII a. pr. Kr. Jahvės įsakymu išvedė žydus iš Egipto nelaisvės, ant Sinajaus kalno gavo iš Jahvės 10 Dievo įsakymų, visų žydų vardu sudarė su Jahve sutartį ir vedė juos į Pažado žemę. Judaizme, krikščionybėje ir islame vienas didžiausių pranašų.

Jahvė

Jahvė

(kt. Jehova), šventasis Izraelio dievo vardas, kuris buvo apreikštas Mozei. Sudarytas iš tetragramos jhvH. Reiškia „Aš, kuris esu“. Jį buvo nevalia tarti, tad kai hebrajai garsiai skaitydavo šventraštį, šį vardą pakeisdavo į adonajų („Viešpatį“). Vėliau žydai į tetragramą įrašė trūkstamus balsius ir ją ištardavo jahvė. Atsirado ir netaisyklinga šio vardo forma „Jehova“.

Saulius, Dovydas, Saliamonas

Saulius, Dovydas, Saliamonas

Saulius – Senojo Testamento veikėjas – pirmasis Izraelio karalius.

Dovydas – antrasis žydų karalius, karo vadas, poetas ir pranašas.

Saliamonas – (965-928 pr. Kr.), pagal Sen. Testamentą, trečiasis Izraelio karalius, Dovydo sūnus. Valdydamas taikos metu, S išgarsėjo išmintimi ir sąjungomis su Egiptu ir Finikija.

  • Ankstesnis
  • Kitas

Nuorodos

  • Mokymo priemonės
    • „Įdomioji Lietuvos istorija“
    • Interaktyvūs mokymosi objektai
    • „Gimtoji istorija“
    • Istorijos šaltiniai
    • Istorija 9-12 kl.
    • Vadovėlis XI-XII kl.
  • Straipsniai
    • Teminės svetainės
    • Kitos svetainės
  • Archyvai, muziejai
    • Įstaigos
    • Virtualios parodos
  • Foto, video
    • Archyvai, kolekcijos
    • LRT mediateka
    • Mokytojo TV / Istorija
    • bernardinai.TV
    • Užsienio kalbomis
  • Kitos nuorodos
    • Pasaulio istorija
    • Švietimas

Portretai

Vladas Jurgutis
Vladas Jurgutis

Išmintis

Nors žmogaus gyvenimas yra neįkainojamas, mes visad elgiamės taip, tarsi egzistuotų kažkas dar vertingesnio.

A. De Sent Egziuperi

© 2022 Istorija Tau

admin@istorijatau.lt