Šaltiniai
Į 35-44 klausimus atsakykite remdamiesi A, B, C ir D šaltiniais.
A šaltinis (Iš Budapešto studentų 1956 m. spalio 22 d. atsišaukimo)
- Reikalaujame tučtuojau išvesti iš Vengrijos sovietų kariuomenę, kaip numato abipusė taikos sutartis.
- Reikalaujame, kad būtų slaptai renkami visi Vengrijos darbo žmonių partijos organai – nuo apačios ligi viršaus; kad kuo greičiau būtų sušauktas partijos suvažiavimas ir išrinkta nauja Centro Komiteto vadovybė.
- Reikalaujame pertvarkyti vyriausybę. Jai turi vadovauti Imrė Nadis. Tučtuojau pakeisti visus prasikaltusius stalininio rakošinio1 režimo vadus. [...]
- Reikalaujame visuotinių, lygių ir slaptų rinkimų, kad juose dalyvautų daug partijų [...].
- Reikalaujame, kad Stalino politinio režimo simbolis – Stalino statula – kuo greičiausiai būtų nuversta. [...]
- Budapešto politechnikos instituto jaunimas vienbalsiai reiškia solidarumą su lenkų darbininkais ir jaunimu, kovojančiu už Lenkijos nepriklausomybę.
1 Pagal Vengrijos komunistų partijos vadovo Matjošo Rakošo pavardę.
B šaltinis (Iš Vengrijos vyriausybės atsišaukimo, perskaityto per radiją 1956 m. lapkričio 1 d.)
Mieli Vengrijos žmonės! Vengrų tautos vyriausybė, jausdama didelę atsakomybę prieš liaudį ir istoriją ir reikšdama milijonų Vengrijos gyventojų valią, skelbia Vengrijos Liaudies Respublikos neutralitetą. Vengrų tauta, nepriklausoma ir lygiateisė, vadovaudamasi Jungtinių Tautų Organizacijos įstatais, nori palaikyti tikrai draugiškus santykius su kaimyninėmis valstybėmis, su Sovietų Sąjunga ir visomis pasaulio tautomis. O savo revoliucijos iškovojimus ji stiprins toliau, nesijungdama nė prie vieno valstybių bloko. [...]
Todėl šiuo atsišaukimu ir kreipiamės į mūsų kaimynus, į artimas ir tolimas šalis, prašydami pripažinti ir gerbti mūsų galutinį ir negrįžtamą sprendimą. Ir dėl šio sprendimo, reikia pasakyti, mūsų tauta dabar tokia vieninga, kaip dar niekados nėra buvę per visą istoriją.
Vengrijos darbo žmonių milijonai! Savo revoliuciniu ryžtu, pasiaukojamu darbu saugokite ir stiprinkite mūsų Tėvynę, mūsų laisvą, nepriklausomą, demokratinę ir neutralią Vengriją.
C šaltinis (1956 m. karikatūra)
Užrašai:
„Hungary“ – „Vengrija“; „UN“ – „Jungtinės Tautos“.
D šaltinis (Iš istorijos vadovėlio „Naujausiųjų laikų istorija (1939-1976 m.)“, Kaunas, 1977 m.)
1956 m. rudenį vidaus kontrrevoliucinėms jėgoms pavyko sulipdyti prieš proletariato diktatūrą reakcinį politinį bloką, kuriame susivienijo visi liaudies demokratijos priešai, pradedant revizionistais sąmokslininkais ir baigiant fašistais. Tarptautinis imperializmas ruošė smūgį socialistinei Vengrijai. Iš VFR ir Austrijos į Vengriją buvo permestos teroristų gaujos. Fašistai ir kiti liaudies priešai išėjo iš pogrindžio. [...]
Tokiomis sąlygomis tikrieji marksistai-leniniečiai, darbininkų klasės daugumos remiami, neleido žlugti Vengrijoje socializmui. Lapkričio 4-osios naktį Janošas Kadaras, Ferencas Miunichas ir kiti komunistai sudarė Vengrijos revoliucinę darbininkų ir valstiečių vyriausybę. Savo atsišaukime ji ragino liaudį ginti socializmo iškovojimus. Vyriausybė paprašė pagalbos Tarybų Sąjungą. Vengrijos darbininkai ir valstiečiai, padedami TSRS, sutriuškino kontrrevoliucines jėgas.