Šaltiniai
Į 26-33 klausimus atsakykite remdamiesi A, B, C ir D šaltiniais.
A šaltinis (Iš 1322 m. Gedimino laiško popiežiui Jonui XXII)
Jūsų kilnybei šiuo laišku pareiškiame, jog mūsų pirmtakas karalius Mindaugas su visa savo karalyste buvo atsivertęs į Kristaus tikėjimą, bet dėl brolių iš teutonų namo magistro [daromų] žiaurių nuoskaudų ir nesuskaičiuojamų išdavysčių jie visi nuo to tikėjimo atkrito [...].
Šventasis ir garbingasis tėve! Mes su krikščionimis kariaujame ne dėl to, kad sunaikintume katalikų tikėjimą, bet kad pasipriešintume mums [daromoms] skriaudoms, kaip tai daro krikščionių karaliai bei valdovai; tai matyti iš to, kad mes pas save turime brolių iš pranciškonų ordino ir iš dominikonų ordino ir jiems davėme visišką laisvę krikštyti, sakyti pamokslus ir atlikinėti kitas šventąsias apeigas. [...]
O dabar, šventasis ir garbingasis tėve, labai prašome atkreipti savo dėmesį į mūsų apverktiną būklę, nes mes, kaip ir kiti krikščionių karaliai, esame pasirengę visuose dalykuose jums paklusti ir priimti krikščionių tikėjimą, kad tik mūsų nevargintų anksčiau minėti kankintojai, būtent minėtasis magistras ir broliai.
B šaltinis (Iš 1387 m. Jogailos privilegijos bajorams)
Kiekvienas priėmęs katalikų tikėjimą karys ar bajoras ir jų palikuonys bei teisėtieji paveldėtojai turi ir turės visišką ir visokeriopą teisę valdyti, laikyti, naudotis, perduoti, perleisti, pakeisti, duoti, dovanoti ir laisvai vartoti pagal savo laisvą valią ir norą pilis, valsčius, kaimus, namus ir viską, ką iš tėvų palikimo valdo, taip, kaip panašiomis teisėmis naudojasi ir kiti kilmingieji kitose mūsų Lenkijos karalystės žemėse, kad neatrodytų, jog jie nelygūs teisių atžvilgiu, nors juos jungia tai, kad jie yra vienos karūnos pavaldiniai. [...] Pagal seną paprotį karo žygis pasilieka kiekvieno pareiga, kuri vykdoma savo nuostoliais ir išlaidomis.
C šaltinis (Iš 1415 m. Žemaičių skundo Konstanco susirinkimui)
Viso pasaulio krikščionių vadovams ir tautoms. Paklausykite, šlovintieji kunigaikščiai, dvasinių ir pasaulietinių reikalų tvarkytojai [...]. Išgirskite, prašome jus, kurie mylite teisingumą, baisią mūsų priespaudą, kuri mus ir mūsų šeimas didžiai sužalojo [...]. Jaunutes mūsų dukteris kryžiuočiai, bjaurodami kryžiaus šventumą, smurtu paverčia savo aistrų aukomis! [...] plačiai žinomą bajorą [...], jo žmoną ir vaikus surišo ir išvarė į Prūsus, o ten visus kaip vergus išžudė. [...] Kaimiečius išžudė be jokio pasigailėjimo. Kiek prispaustųjų vaitojimo pasigirdo mūsų krašte, kurio nuo amžių nebuvome girdėję! Kodėl jie (kryžiuočiai) delsia mus krikštyti, kodėl visame, kad ir dideliame mūsų krašte, nepastatė nė vienos bažnyčios? Maža to, net kunigo nedavė nė vieno! Išvada tegali būti viena, kad mus išmarinti ir išnaikinti jiems terūpėjo. [...] Todėl nužemintai prašome Jūsų Šventenybę (popiežių) padėti mums įvykdyti šventus mūsų norus, kad galėtume priimti šventą krikštą kaip tikėjimo ir meilės ženklą. [...] Mes esame Dievo padarai, sukurti pagal jo paveikslą, esame Dievo sūnūs, skirti laisvei [...]. Prašome įgalioti Jogailą ir Vytautą, kad jiedu, pasitelkę Vilniaus vyskupą Petrą ir Lvovo arkivyskupą Joną, atvyktų į Žemaitiją ir mus pakrikštytų, pastatytų mūsų krašte katedrą ir bažnyčių.
D šaltinis (Strasbūro Šv. Petro naujosios bažnyčios freskos „Tautų žygis prie kryžiaus“ fragmentas)
Užrašai ant vėliavų:
„Hungaria“ – Vengrija,
„Polonia“ – Lenkija,
„Oriens“ – stačiatikių žemės,
„Litavia“ – Lietuva.
Klausimai
26. A šaltinyje teigiama: „mūsų pirmtakas karalius Mindaugas su visa savo karalyste buvo atsivertęs į Kristaus tikėjimą.“ Kelintais metais jis atsivertė į Kristaus tikėjimą? Paaiškinkite, kodėl jis tai padarė.
Metai ......... Paaiškinimas ................ (2 taškai) Atsakymas
27. Remdamiesi A šaltiniu, užrašykite du Gedimino teiginius, rodančius, jog katalikybė tuo metu plito Lietuvoje. Pateikite A šaltinio citatą, atskleidžiančią Gedimino požiūrį į Lietuvos krikštytojus.
1. .................. 2. .................. Citata .................. (3 taškai) Atsakymas
28. Remdamiesi B šaltiniu ir žiniomis, nurodykite, kokių dviejų tikslų siekė Jogaila, bajorams suteikdamas privilegiją.
1. ............ 2. ............ (2 taškai) Atsakymas
29. Remdamiesi A ir B šaltiniais bei žiniomis, paaiškinkite, kokią reikšmę Lietuvai turėjo Mindaugo ir Jogailos krikštas.
Mindaugo ............ Jogailos ............ (2 taškai) Atsakymas
30. Kokios dvi esminės priežastys trukdė žemaičiams priimti krikštą (C šaltinis)? Paaiškinkite, kodėl žemaičiai nebuvo pakrikštyti, kai Lietuva priėmė krikštą.
1. ............ 2. ............ Paaiškinimas ............ (3 taškai) Atsakymas
31. Remdamiesi C šaltiniu, nurodykite, kokius du prašymus Konstanco susirinkimui pateikė žemaičiai.
1. ............ 2. ............ (2 taškai) Atsakymas
32. Kokios dvi idėjos apie Lietuvos krikštą atsispindi freskoje (D šaltinis)?
1. ............ 2. ............ (2 taškai) Atsakymas
33. Remdamiesi šaltiniais ir žiniomis, nurodykite dvi priežastis, kurios lėmė vėlyvą Lietuvos krikštą.
1. ............ 2. ............ (2 taškai) Atsakymas
2017 m. valstybinis egz.