Šaltiniai

Į klausimus atsakykite, remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.

A šaltinis (Ištrauka iš Kazimiero privilegijos)

Taip pat minėti kunigaikščiai, ponai, kilmingieji [...] savo tėvoniniams turtams ar šviesiausiojo kunigaikščio valdovo Aleksandro, kitaip Vytauto, amžino atminimo pirmtako ir brangiausio mūsų dėdės, jiems duotiems ar dovanotiems ir šviesaus valdovo Žygimanto suteiktiems ir padarytiems dovanojimams, kuriuos laikydami, turėdami, valdydami galės įrodyti ir išaiškinti jų dovanojimus privilegijomis ar įstatymine privilegija ir pakankamu bei tinkamu liudytojų parodymu arba rašytiniu patvirtinimu, tegauna tokią pat teisę, kaip yra žinoma kad turi Lenkijos karalystės kunigaikščiai, ponai, kilmingieji [...], ir tegul turi laisvą galimybę juos [valstiečius] parduoti, keisti, atiduoti, dovanoti ir savo nuožiūra naudoti savo reikalams, tačiau keisdami, parduodami, atiduodami, dovanodami tepareiškia apie tai pagal Lenkijos karalystės papročius mums ir mūsų urėdininkams.

B šaltinis (Ištrauka iš Aleksandro privilegijos)

14. Taip pat kokius tik nutarimus ir dalykus su ponais mūsų tarėjais baigsime, nustatysime ir nuspręsime, tų su nieku kitu neprivalėsime pakeisti, pataisyti arba panaikinti.
15. Taip pat kada kai kuriuos nutarimus ir reikalus pasitarime su ponais reikės apsvarstyti ir tie ponai tam nepritars, tai mes neprivalome dėl to pykti ant jų, bet ką tik jie mums patars mūsų ir bendrai gerovei, mes tai įvykdysime.

C šaltinis (Ištraukos iš įstatymo dėl žemės išmatavimo valakais)

Činšo nuo valako geros žemės – 21 grašis, nuo vidutinės – 12 grašių, nuo menkos – 8 grašiai [...]; avižų nuo valako geros ir vidutinės žemės – po dvi statines, o nuo menkos – viena statinė. [...] Nuo kiekvieno valako visokios žemės privalo  duoti  žąsį  arba  1,5  grašio,  du  gaidžius  arba  16  pinigėlių, 20 kiaušinių [...].

Darbas prievoliniams žmonėms nuo kiekvieno valako – po dvi dienas savaitėje ir 4 talkos vasarą, su kokiais įrankiais bus įsakyta. [...] Stoti į darbą pavaldiniai privalo saulei tekant, o išeiti jai leidžiantis.

Klausimai

32. Kokie du klausimai aptariami Kazimiero privilegijoje? Kelintame amžiuje ji buvo priimta?
1. ......................... 2. ......................... Amžius ......... (3 taškai) Atsakymas

33. Įvardykite valdžios instituciją, apie kurią kalbama B šaltinyje. Paaiškinkite, kaip pasikeitė jos teisės, priėmus Aleksandro privilegiją. Kelintame amžiuje ji buvo priimta?
Valdžios institucija ......................... Paaiškinimas ......................... Amžius ......... (3 taškai) Atsakymas

34. Įvardykite C šaltinyje aprašytą reformą ir nurodykite du jos tikslus. Kelintame amžiuje ji pradėta vykdyti?
Reforma ......................... Tikslai: 1. ......................... 2. ......................... Amžius ......... (4 taškai) Atsakymas

35. Remdamiesi C šaltiniu, įvardykite dvi valstiečio prievoles bajorui ir jas apibūdinkite.
Prievolė ......................... Apibūdinimas .........................
Prievolė ......................... Apibūdinimas ......................... (4 taškai) Atsakymas

36. Įvardykite valstiečių teisinę padėtį, kurią įtvirtino C šaltinyje aprašyta reforma. Kelintais metais ši padėtis buvo panaikinta?
Teisinė padėtis ......................... Metai ......... (2 taškai) Atsakymas

37. Paaiškinkite, kokią reikšmę valstybės raidai turėjo Kazimiero ir Aleksandro privilegijos bei žemės reforma.
......................... (3 taškai) Atsakymas

2022 m. valstybinis egz. (pakart. s.)