Šaltiniai

Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.

A šaltinis (Iš 1940 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjungos ultimatumo Lietuvai)

Sovietų Sąjungos Vyriausybė laiko būtinai reikalingu ir skubiu: 1) kad vidaus reikalų ministras Skučas ir Saugumo departamento viršininkas Povilaitis būtų atiduoti teismui kaip provokacijų prieš sovietines įgulas Lietuvoje tiesioginiai kaltininkai; 2) kad Lietuvoje tučtuojau būtų sudaryta vyriausybė, sugebanti ir norinti užtikrinti Sovietų Sąjungos ir Lietuvos savitarpio pagalbos sutarties sąžiningą vykdymą ir ryžtingai nuslopinti sutarties priešus; 3) kad tučtuojau į Lietuvos teritoriją būtų įleisti Sovietų Sąjungos kariuomenės daliniai, kurie bus įkurdinti svarbiausiuose Lietuvos centruose ir bus pakankamai gausūs, kad galėtų užtikrinti galimumą įgyvendinti Sovietų Sąjungos ir Lietuvos savitarpio pagalbos sutartį ir užkirsti kelią provokacijos veiksmams, nukreiptiems prieš Sovietų Sąjungos įgulas Lietuvoje. [...] Sovietų Sąjungos Vyriausybė Lietuvos Vyriausybės atsakymo laukia iki birželio mėn. 15 d. 10 valandos ryto.

B šaltinis (Iš žemės ūkio ministro Juozo Audėno atsiminimų „Paskutinis posėdis“)

Trečią, patį svarbiausią ir pavojingiausią sovietų reikalavimą – įleisti neribotą raudonosios armijos skaičių, kuris sudarytų nepriklausomybei pavojų, prezidentas pasiūlė atmesti. Jeigu raudonoji armija veržtųsi į Lietuvos teritoriją, jis siūlė pasipriešinti ginklu. [...] Aiškinau, kad mūsų pasipriešinimas ginklu sukeltų karą su sovietais, per kurį Lietuva nepaprastai daug nukentėtų. Būtų išnaikinta daugybė gyventojų [...]. Juk apsiginti patiems nėra jokios vilties. Gauti pagalbos iš svetur – dar labiau beviltiška. [...] Krašto viduje priešo ginkluotosios pajėgos yra pranašesnės už mūsąsias. [...] Mūsų pagrindinis uždavinys būtų išsaugoti kraštą nuo karinio sunaikinimo ir tautą savoje žemėje. [...] Prezidento paklausti, savo nuomones pasakė ir generolai Vitkauskas su Pundzevičiu. Jie abu tvirtino, kad esamomis sąlygomis ginklu pasipriešinti sovietų kariuomenei nesą galima.

C šaltinis (Iš Liaudies seimo delegacijos pirmininko Justo Paleckio kalbos SSRS Aukščiausioje Taryboje 1940 m. rugpjūčio 3 d.)

Buržuazinėje Lietuvoje buvo daug rašoma ir kalbama apie vadinamąją Lietuvos valstybės nepriklausomybę. Tačiau toji nepriklausomybė buvo tik iliuzija [...]. Ligi paskutinio momento ji vaidino tarptautinio imperializmo šunyčio vaidmenį. [...] Liaudies seimas vienbalsiai nutarė paskelbti Lietuvą Tarybų Sovietine Respublika. Taip pat vienbalsiai priimtas ir visuotiniu liaudies džiūgavimu patvirtintas antras Liaudies seimo nutarimas – deklaracija dėl Lietuvos [...] įstojimo į didžiąją Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungą.

D šaltinis
(Iš Salomėjos Nėries 1940 m. „Poemos apie Staliną“)

Čia šviesūs kunigaikščiai skraidė,
Bet tamsūs buvo – kaip derva, –
Jie pavergtųjų kraują braidė;
Dejavo darbo Lietuva.
[…]
Plieninis vardas Stalino
Sugriaudėjo perkūnais.
Ir tie, šunim kur skalino,
Per vienas kitą griūna.

E šaltinis
(Lietuvos piliečio, balsavusio 1940 m. Liaudies seimo rinkimuose, pasas su spaudu)

E šaltinis
E šaltinis

Klausimai

38. Pateikite tris A šaltinio teiginius, rodančius, kad Sovietų Sąjunga ketina pažeisti Lietuvos nepriklausomybę.
1. ................... 2. ................... 3. ................... (3 taškai) Atsakymas

39. A šaltinyje minima Sovietų Sąjungos ir Lietuvos savitarpio pagalbos sutartis. Remdamiesi žiniomis, nurodykite dvi svarbiausias šios sutarties sąlygas.
1. ................... 2. ................... (2 taškai) Atsakymas

40. Nurodykite du argumentus, kuriais B šaltinio autorius grindė būtinybę priimti ultimatumą.
1. ................... 2. ................... (2 taškai) Atsakymas

41. Nurodykite du teiginius, kuriais C šaltinio autorius menkino Lietuvos nepriklausomybę. Paaiškinkite, kodėl šie teiginiai neatitiko istorinės tikrovės.
Teiginiai: 1. ................... 2. ................... Paaiškinimas .......................... (3 taškai) Atsakymas

42. Kuri ideologija atsispindi poemoje (D šaltinis)? Atsakymą pagrįskite.
Ideologija ................ Paaiškinimas .................. (2 taškai) Atsakymas

43. Kodėl per rinkimus buvo antspauduojami Lietuvos piliečių pasai? (E šaltinis)
............................................................... (1 taškas) Atsakymas

44. Nurodykite dvi vidaus ir dvi išorės aplinkybes, nulėmusias Lietuvos likimą 1940 m. Palyginkite, kaip šiuos įvykius vertino sovietų istorikai ir kaip vertina dabartiniai Lietuvos istorikai.
Vidaus: 1. ................... 2. ................... Išorės: 1. ................... 2. ...................
Vertinimas: Sovietų istorikai ................................ Dabartiniai Lietuvos istorikai ................... (6 taškai) Atsakymas

2020 m. valstybinis egzaminas (pakartotinė sesija).