Šaltiniai

Į 35–41 klausimus atsakykite remdamiesi A, B, C ir D šaltiniais.

A šaltinis (Iš istoriko knygos)

Vienos kongreso planuotojai suprato: norėdami laiduoti Vidurio Europai taiką [...], jie turėsią sugriauti tai, ką XVII amžiuje padarė de Rišeljė, kuris stengėsi, kad Vidurio Europa būtų silpna, susiskaldžiusi, nuolat gundanti prancūzus įsiveržti ir paversti ją savo kariuomenės pratybų lauku. Tad valstybių vyrai Vienoje ėmėsi konsoliduoti, bet ne vienyti Vokietiją. Austrija ir Prūsija buvo didžiausios vokiečių valstybės, po jų ėjo daug vidutinių, kaip antai: Bavarija, Viurtembergas, Saksonija, kurias  reikėjo padidinti ir sustiprinti. Iš daugiau kaip 300 valstybėlių buvo padaryta apie trisdešimt, o šios savo ruožtu sutelktos į naują junginį, pavadintą Vokietijos konfederacija. Numatanti bendrą gynybą prieš  išorės agresiją, ši konfederacija pasirodė esanti sumanus kūrinys – per stipri, kad ją pultų Prancūzija, bet per silpna ir pernelyg decentralizuota, kad keltų grėsmę kaimynams. Konfederacija atsvėrė Prūsijos karinės jėgos pranašumą ir Austrijos didesnį prestižą bei teisėtumą. Jos paskirtis buvo neleisti vokiečiams susivienyti tautiniu pagrindu, išsaugoti įvairių kunigaikščių ir monarchų sostus, užkirsti kelią Prancūzijos agresijai.

B šaltinis (Europa po Vienos kongreso)

B šaltinis
B šaltinis

C šaltinis (Iš istoriko knygos)

Prūsijos perėjimas į naujo Vokietijos suvienijimo šalininkų pusę įvyko XIX amžiaus septintajame dešimtmetyje; visų pirma jai tai buvo priemonė išeiti iš Vokietijos konfederacijos ir išsisukti nuo beviltiškų Austrijos reikalų. Pirmaisiais Vilhelmo I valdymo metais Prūsijos reikalai atsidūrė labai keblioje padėtyje. Autoritarinę sistemą sustiprino [...] karinės reformos, tačiau Landtago rinkimuose daugumą gavo liberalai [...]. 1862 metais premjeru buvo paskirtas Otas fon Bismarkas, kad įveiktų krizę, jei reikės – ir nekonstitucinėmis priemonėmis. Jo tikslas buvo „pasodinti Prūsiją į balną“ Vokietijoje, o Vokietiją pasodinti į balną Europoje.

D šaltinis (1870 m. austrų karikatūra „Vokietijos ateitis“)

Užrašas virš karikatūros: „Vokietijos ateitis“. Užrašas po karikatūra: „Ar ji bus po skrybėle? Man regis, greičiau po šalmu su smaigaliu!“
Užrašas virš karikatūros: „Vokietijos ateitis“. Užrašas po karikatūra: „Ar ji bus po skrybėle? Man regis, greičiau po šalmu su smaigaliu!“

Klausimai

35. Remdamiesi A šaltiniu, išskirkite du pagrindinius tikslus, kurių buvo siekiama Vienos kongrese. Paaiškinkite, kodėl buvo įkurta Vokietijos konfederacija, bet nebuvo suvienyta Vokietija.
1 ................    2 ..................    Paaiškinimas ................. (3 taškai) Atsakymas

36. Remdamiesi B šaltiniu, nurodykite valstybes, kurioms atiteko teritorijos, pažymėtos skaičiais 1 ir 2. Paaiškinkite, kuo iš esmės skyrėsi šių valstybių įgytos teritorijos tautiniu požiūriu.
1 ................    2 ..................    Paaiškinimas ................. (3 taškai) Atsakymas

37.  Remdamiesi B šaltiniu ir žiniomis, dviem pasirinktais pavyzdžiais nurodykite, kaip buvo pakeistos kitų (36 klausime nenurodytų) Europos valstybių sienos.
..................    .................... (2 taškai) Atsakymas

38. Remdamiesi C šaltiniu, nurodykite dvi priežastis, dėl kurių Prūsija tapo Vokietijos suvienijimo šalininke.
1 ................    2 .................. (2 taškai) Atsakymas

39. Remdamiesi B ir C šaltiniais bei žiniomis, nurodykite, kuo iš esmės skyrėsi Austrijos ir Prūsijos tautinė sudėtis, taip pat jų požiūris į vokiečių žemių suvienijimą.
Tautinė sudėtis ................    Požiūris ................. (2 taškai) Atsakymas

40. Kokios dvi mintys apie Vokietijos suvienijimą pavaizduotos karikatūroje?
..................    .................... (2 taškai) Atsakymas
 
41.  Remdamiesi šaltiniais ir žiniomis, nurodykite politinę, ekonominę ir karinę priežastis, kodėl Prūsijai pavyko suvienyti Vokietiją. Paaiškinkite, kaip Vokietijos suvienijimas pakeitė Vienos kongrese nustatytą tarptautinę tvarką.
Politinė ..........        Ekonominė ...............
Karinė.............       Paaiškinimas ............ (4 taškai) Atsakymas

2016 m. valstybinis egz.