Šaltiniai

Į klausimus atsakykite, remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.

A šaltinis (Iš V. Čerčilio kalbos, pasakytos 1938 m. Bendruomenių Rūmuose)

Aš nepriekaištauju mūsų dorai ir narsiai tautai už tai, kad natūraliai ir spontaniškai prasiveržė jos džiaugsmas bei palengvėjimas, išgirdus, jog to žiauraus išbandymo jai šį sykį neteks patirti, nors buvo pasirengusi atlikti savo pareigą, kad ir kiek jai tas kainuotų, ir kantriai atlaikė praėjusios savaitės įtampą. Tačiau reikia, kad ji žinotų tiesą. Reikia, kad ji žinotų, jog mūsų gynyboje buvo nerūpestingumo ir rimtų spragų; reikia, kad ji žinotų, jog mes patyrėm pralaimėjimą nekariaudami, pralaimėjimą, kurio padarinius jausime ilgą laiką; reikia, kad ji žinotų, jog mes praėjome pavojingą savo istorijos etapą, kai visa Europos pusiausvyra tapo suardyta ir pirmą kartą Vakarų demokratijoms buvo ištarti tie baisūs žodžiai: „Tu buvai padėtas ant svarstyklių ir pasirodei esąs lengvas.“

B šaltinis (1939 m. sovietų karikatūra apie Miuncheno susitarimą)

B šaltinis
B šaltinis

Užrašai ant kelio ženklo:
kairėje „Vakarų Europa“, dešinėje „SSRS“.

C šaltinis (Iš A. Hitlerio kalbos, pasakytos 1939 m. rugpjūčio 22 d.)

Priešas dar tikėjosi, jog Rusija, mums užkariavus Lenkiją, taps mūsų priešu. Bet jie neatkreipė dėmesio į mano sugebėjimą priimti sprendimus. Mūsų priešininkai – smulkūs kirminai. Aš juos mačiau Miunchene.

Aš mačiau, jog Stalinas niekada nepriims anglų pasiūlymo. Rusija nesuinteresuota išsaugoti Lenkiją. Posūkį santykiuose su Rusija aš darau palaipsniui. Kalbėdami apie prekybinę sutartį, mes pradėjome politinį dialogą. Pasiūlėme sudaryti nepuolimo paktą. Vakar Rusija atsakė, jog yra pasirengusi sudaryti paktą. Taigi Lenkijos padėtis yra tokia, kokios aš ir norėjau.

D šaltinis (Iš V. Molotovo kalbos SSRS Aukščiausiojoje Taryboje ir N. Chruščiovo prisiminimų)

V. Molotovas: SSRS ir Vokietijos nepuolimo sutartis yra posūkio taškas Europos, ir ne tik Europos, istorijoje. Dar tik vakar Vokietijos fašistai vykdė SSRS priešišką užsienio politiką. Taip, dar tik vakar užsienio santykių srityje mes buvome priešai. Tačiau šiandien padėtis pasikeitė ir mes jau nebe priešai.

N. Chruščiovas: J. Stalinas stačiai puikavosi. Jis vaikščiojo, užrietęs nosį, ir kalbėjo: „Apmoviau Hitlerį, apmoviau Hitlerį.“

Klausimai

38. Išskirkite tris V. Čerčilio kalbos mintis, kuriomis jis apibūdina situaciją po Miuncheno susitarimo pasirašymo.
1. ........................ 2. ........................ 3. ........................ (3 taškai) Atsakymas

39. Nurodykite dvi pagrindines karikatūros mintis. Kokią visuomenės nuomonę ši karikatūra formavo Sovietų Sąjungoje?
1. ........................ 2. ........................ Nuomonė ........................ (3 taškai) Atsakymas

40. Nurodykite Miuncheno susitarimo pagrindinį rezultatą ir paaiškinkite, kodėl A. Hitleris nepagarbiai kalba apie Vakarų valstybes.
Rezultatas ........................ Paaiškinimas ........................ (2 taškai) Atsakymas

41. Kodėl nepuolimo sutarties pasirašymas buvo naudingas ir Sovietų Sąjungai, ir Vokietijai (D šaltinis)? Nurodykite po dvi priežastis.
Sovietų Sąjungai: 1. ........................ 2. ........................
Vokietijai: 1. ........................ 2. ........................ (4 taškai) Atsakymas

42. Remdamiesi D šaltiniu ir žiniomis, paaiškinkite, kodėl nepuolimo sutarties pasirašymas buvo netikėtas Vakarų pasaulio visuomenei ir tapo posūkio tašku Europos istorijoje.
1. ........................ 2. ........................ (2 taškai) Atsakymas

43. Dviem teiginiais paaiškinkite, kodėl J. Stalinas galvojo, kad jis „apmovė Hitlerį“.
1. ........................ 2. ........................ (2 taškai) Atsakymas

44. Remdamiesi šaltiniais, nurodykite tris priežastis, nulėmusias Antrąjį pasaulinį karą. Paaiškinkite, kodėl jo nepavyko išvengti.
1. ........................ 2. ........................ 3. ........................ Paaiškinimas ........................ (4 taškai) Atsakymas

2022 m. valstybinis egz. (pakart. s.)