Šaltiniai

Į 57-60 klausimus atsakykite remdamiesi A, B ir C šaltiniais.

A šaltinis (1950 m. birželio 26 d. Kim Ir Seno kreipimasis per radiją į liaudį)

Brangūs broliai ir seserys! Didžiulis pavojus gresia mūsų tėvynei ir jos liaudžiai. Ką reikia daryti, kad išvengtume pavojaus? Šiame kare, kuris kovojamas prieš Singmano Ry kliką, Korėjos liaudis turi apginti Korėjos Liaudies Demokratinę Respubliką ir jos konstituciją. Turime likviduoti nepatriotinį fašistinį Singmano Ry režimą, kuris buvo įkurtas pietinėje respublikos dalyje. Turime išlaisvinti savo tėvynės pietinę dalį nuo Singmano Ry klikos viešpatavimo, turime atkurti liaudies komitetus kaip realius valdžios organus išlaisvintuose pietuose. Po Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos vėliava mes turime baigti suvienyti savo tėvynę ir sukurti vieną nepriklausomą, demokratinę valstybę. Karas, kurį esame priversti kariauti, yra teisėtas. Tai karas už mūsų tėvynės suvienijimą ir nepriklausomybę, už laisvę ir demokratiją.

B šaltinis (Pagal knygą „Pasaulio politika 1945-2000 metais“)

Jungtinių Amerikos Valstijų prašymu, Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Saugumo Taryba iš karto susirinko ir, nedalyvaujant Rusijai (SSRS), priėmė rezoliuciją, kurioje buvo reikalaujama, kad Šiaurės Korėjos kariuomenė nutrauktų karo veiksmus ir grįžtų į savo pusę. Trumenas nurodė Makarturui Tokijuje palaikyti pietų korėjiečius ir įsakė JAV Septintajam karo laivynui apsupti Taivaną. Po dviejų dienų (birželio 27-ąją) Saugumo Tarybos antroji rezoliucija kvietė visus narius padėti Pietų Korėjai atremti karinį puolimą ir atkurti tarptautinę taiką. Tuo remiantis parašytai rezoliucijai vėliau priešinosi rusai, nes buvo neaišku, ar Šiaurės ir Pietų Korėjų konfliktas kelia tarptautinę grėsmę dėl to, kad Šiaurės ir Pietų Korėjos yra dvi atskiros valstybės, ar dėl to, kad, pripažinus, jog tai vietinis pilietinis karas, jis vis tiek gali turėti tarptautinių pasekmių. Kinija protestavo prieš neteisėtą kišimąsi į Korėjos reikalus.

C šaltinis (Karikatūra „Istorija nesikartoja“)

Ant bėgančios moters suknelės užrašyta: „Jungtinės Tautos“. Ant antkapio užrašyta: „Tautų Sąjungai atminti. Mirė dėl mankštos stokos, susidūrusi su atvira agresija.“
Ant bėgančios moters suknelės užrašyta: „Jungtinės Tautos“. Ant antkapio užrašyta: „Tautų Sąjungai atminti. Mirė dėl mankštos stokos, susidūrusi su atvira agresija.“

Klausimai

57. Palyginę A ir B šaltinius, nurodykite, kaip kiekviename iš jų yra aiškinamos Korėjos karo priežastys.
.......................................... (2 taškai) Atsakymas

58. Remdamiesi B šaltiniu ir žiniomis, paaiškinkite, kodėl JTO Saugumo Tarybai pavyko priimti sprendimą dėl Korėjos karo.
.......................................... (1 taškas) Atsakymas

59. Paaiškinkite, kokios dvi pagrindinės mintys pavaizduotos karikatūroje (C šaltinis).
.......................................... (2 taškai) Atsakymas

60. Remdamiesi šaltiniais ir žiniomis, apibūdinkite SSRS, Kinijos ir JAV politiką per Korėjos karą. Nurodykite du šio karo padarinius tarptautiniams santykiams.
.......................................... (5 taškai) Atsakymas

2015 m. valstybinis egz.