Šaltiniai

Į 34-41 klausimus atsakykite remdamiesi A, B, C ir D šaltiniais.

A šaltinis (Iš Adamo Smito veikalo „Tautų turtas“, 1776 m.)

Visų tautų ir amžių patirtis rodo, kad vergų darbas, nors ir atrodo tekainuojantis vien jų išlaikymą, galiausiai yra visų brangiausias. Žmogus, negalintis įsigyti jokios nuosavybės, negali turėti jokio kito intereso, kaip tik valgyti kuo daugiau ir dirbti kuo mažiau. [...] Tuo metu, kai bet kokia ideologinė sistema yra visiškai arba su išlygomis atmetama, įsitvirtina aiški ir paprasta prigimtinės laisvės sistema. Kiekvienam žmogui, tol, kol jis nepažeidžia teisingumo įstatymų, paliekama visiška laisvė savaip siekti užsibrėžto tikslo ir savo veikla bei kapitalu konkuruoti su bet kurio kito žmogaus ar grupės žmonių veikla ar kapitalu. Valdovui telieka trys pareigos: 1-oji – ginti visuomenę nuo prievartos ir priešų užpuolimo; 2-oji – apsaugoti kiekvieną visuomenės narį nuo neteisybės bei priespaudos; 3-ioji – rūpintis kai kuriais viešaisiais darbais, kuriais niekada nesidomėtų atskiras žmogus ar nedidelė žmonių grupė. [...] Kiekvienai tautai, prekiaujančiai su kitomis tautomis, yra svarbu kuo pigiau nupirkti ir kuo brangiau parduoti. [...] Žmogus, kuris skolinasi išlaidoms, labai greitai žlugs, o tas, kas jam paskolino, paprastai turės progą apgailėti savo kvailumą.

B šaltinis (Iš Edmundo Berko kalbos Didžiosios Britanijos parlamente 1790 m.)

Prancūzai pasirodė kaip gabiausi pasaulyje griovimo architektai. Per tą itin trumpą laiką jie parvertė ant žemės savo monarchiją, Bažnyčią, kilminguosius, įstatymus, gėrybes, armiją, karinį laivyną, prekybą, menus ir gamintojus. Buvo pavojus neracionalios, [...] kruvinos ir tironiškos demokratijos ekscesų imitacijos. Religijoje jų pavyzdžio pavojus kyla ne iš netolerancijos, bet iš ateizmo; kvailo, nenatūraliai amoralaus, priešiško visam žmonijos orumui ir paguodai; o tai, atrodo, Prancūzijoje ilgą laiką buvo įkūnyta, [...] ir beveik pripažinta.

C šaltinis (Iš komunistų partijos manifesto, 1848 m.)

Šmėkla klaidžioja po Europą – komunizmo šmėkla. [...] Visa ligšiolinių visuomenių istorija buvo klasių kovos istorija. Laisvasis ir vergas, patricijus ir plebėjas, dvarininkas ir baudžiauninkas, cecho meistras ir pameistrys buvo amžiname antagonizme vienas antram [...]. Iš žlugusios feodalinės visuomenės gelmių iškilusi šiuolaikinė buržuazinė visuomenė nepanaikino klasių priešingumo. [...] Visuomenė skyla į dideles priešiškas stovyklas, į dvi dideles, viena prieš antrą stovinčias klases – buržuaziją ir proletariatą. [...] Šiuolaikinė valstybės valdžia tėra komitetas, tvarkąs bendriausius visos buržuazijos klasės reikalus. [...] Komunistai savo teoriją gali išreikšti vienu teiginiu: privatinės nuosavybės panaikinimas. Sąžinės ir religijos laisvės idėjos reiškė tik laisvosios konkurencijos viešpatavimą [...]. Darbininkai neturi tėvynės. Tegul viešpataujančios klasės dreba prieš komunistinę revoliuciją. Proletarai neturi ko joje prarasti, išskyrus savo grandines. O laimės jie visą pasaulį.

D šaltinis (1991 m. karikatūra)

D šaltinis
D šaltinis

Užrašas ant debesies: „Komunistų rojus“.
Užrašas ant nešamo karsto: „Komunizmas“.
Užrašas po karikatūra: „Negaliu patikėti savo akimis!“

Klausimai

34. Įvardykite, kurios politinės doktrinos idėjos atsispindi A šaltinyje. Remdamiesi šaltiniu, nurodykite politinį ir ekonominį šios doktrinos bruožą.
Doktrina .................. Politinis ................. Ekonominis ................ (3 taškai) Atsakymas

35. Įvardykite, kurios politinės doktrinos idėjos atsispindi B šaltinyje. Remdamiesi šaltiniu, nurodykite politinį ir kultūrinį šios doktrinos bruožą.
Doktrina .................. Politinis ................. Kultūrinis................ (3 taškai) Atsakymas

36. Įvardykite, kurios politinės doktrinos idėjos atsispindi C šaltinyje. Remdamiesi šaltiniu, nurodykite politinį ir socialinį šios doktrinos bruožą.
Doktrina .................. Politinis ................. Socialinis................ (3 taškai) Atsakymas

37. Koks požiūris į nuosavybės formas išdėstytas A ir C šaltiniuose? Paaiškinkite, kas lėmė kitokį C šaltinio autorių požiūrį.
....................... (2 taškai) Atsakymas

38. Koks požiūris į religiją išdėstytas B ir C šaltiniuose? Paaiškinkite, kas lėmė kitokį C šaltinio autorių požiūrį.
....................... (2 taškai) Atsakymas

39. Kokios dvi idėjos išreikštos karikatūroje? Įvardytas idėjas pagrįskite karikatūros detalėmis.
1. ................. Pagrindimas ................. 2. ................. Pagrindimas ................. (2 taškai) Atsakymas

40. Dėl kurios politinės ir ekonominės idėjos ignoravimo (A šaltinis) susiklostė karikatūroje pavaizduota situacija?
Politinė .................... Ekonominė .................... (2 taškai) Atsakymas

41. Remdamiesi šaltiniais ir žiniomis, įvertinkite kiekvienos doktrinos reikšmę šiandieninės visuomenės gyvenimui.
....................... (3 taškai) Atsakymas

2017 m. valstybinis egz.