Šaltiniai

Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.

A šaltinis (Iš Petro Klimo kreipimosi į Lenkijos užsienio reikalų ministrą)

Jau keliais atvejais Lietuvos Vyriausybė yra pareiškusi esanti tvirtai nusistačiusi rišti draugiškai visus neišspręstus klausimus tarp Lietuvos ir Lenkijos. Tuo nusistatymu vaduodamasi, Lietuvos Vyriausybė įrodė savo taikingumą derybose Suvalkuose, vengdama kraujo praliejimo, kurs galėtų sukliudyti ateityje gerus santykius tarp abiejų valstybių ir pasunkintų išsprendimą klausimų, kurie sukėlė dabartinį konfliktą. Lietuvos Vyriausybė, nusistačiusi visada laikytis tos elgsenos, jaučiasi turinti teisę laukti to paties ir iš Lenkų Vyriausybės. [...] Visi tie žygiai, niekuo nepamatuoti ir nepateisinami dabartinėmis aplinkybėmis, mus verčia kreipti Jūsų dėmesį į jų prieštaravimą Lenkų Vyriausybės įsipareigojimams Tautų Sąjungai, taip pat ir pažadams, kuriuos padarė lenkų delegacija Suvalkuose.

B šaltinis (Iš Klaipėdos krašto konvencijos, pasirašytos 1924 m. gegužės 8 d.)

1 straipsnis
Britų imperija, Prancūzija, Italija ir Japonija, kurios drauge su Amerikos Jungtinėmis Valstybėmis, kaipo svarbiausios Santarvės ir su jomis susidėjusios valstybės, pasirašė Versalės traktatą, perduodama Lietuvai šioje konvencijoje numatytomis sąlygomis visas teises ir titulus, kuriuos jos turi paėmusios nuo Vokietijos, eidamos Versalės traktato straipsniu 99, teritorijoje tarp Baltijos jūros, Rytų Prūsijos vasaros rytų sienos (kaip ji yra aprašyta minėto traktato straipsnyje 28 ir kaip ji ypač nurodyta laiške, kurį Santarvės vyriausybių Ambasadorių konferencijos pirmininkas pasiuntė Vokietijos ambasadoriui Paryžiuje 1921 metų liepos 18 d.) ir buvusios sienos tarp Vokietijos ir Rusijos. Ta teritorija šioje konvencijoje bus vadinama „Klaipėdos teritorija“. [...]

15 straipsnis
Klaipėdos teritorijos suvereniteto teisės arba jų vykdymas negali būti perduotas be aukštųjų susitariančių šalių sutikimo.

C šaltinis (Iš Lietuvos Respublikos Ministrų Tarybos posėdžio protokolo)

Ministrų Taryba, apsvarsčiusi susidariusią padėtį ir nerasdama kitokios išeities, laiko, kad ji yra priversta Vokietijos vyriausybės reikalavimą priimti.
[...]
Gresiančio pavojaus iš Vokietijos pusės akivaizdoje Ministrų Taryba neranda galimumo įvykdyti Lietuvos ir Britų imperijos, Prancūzijos, Italijos ir Japonijos konvencijos dėl Klaipėdos teritorijos 15 str. nuostato reikalavimus. Užsienio reikalų ministrui pavedama tik painformuoti Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos įgaliotus ministrus Kaune apie Vokietijos vyriausybės reikalavimą grąžinti Klaipėdos kraštą reichui.

D šaltinis (1939 m. karikatūra „Aviacijos gadynėj“)

D šaltinis
D šaltinis

Užsienio reikalų ministras Juozas Urbšys iš dėdės parveža lauktuvių.

Klausimai

38. Nurodykite A šaltinyje aptariamą problemą. Kelintais metais ji kilo Lietuvoje?
Problema ........... Metai ............. (2 taškai) Atsakymas

39. Nurodykite du argumentus, kuriais P. Klimas grindžia Lietuvos pozicijos teisėtumą.
1 .................. 2 .................. (2 taškai) Atsakymas

40. Dviem teiginiais paaiškinkite, kodėl Lietuvai buvo svarbi Suvalkų sutartis.
1 .................. 2 .................. (2 taškai) Atsakymas

41. Dviem teiginiais paaiškinkite, kodėl Lietuvai buvo svarbi Klaipėdos krašto konvencija.
1 .................. 2 .................. (2 taškai) Atsakymas

42. Nurodykite dvi priežastis, kodėl Lietuvos Respublikos Ministrų Taryba nutarė „grąžinti Klaipėdos kraštą reichui“.
1 .................. 2 .................. (2 taškai) Atsakymas

43. Įvardykite įvykį, po kurio Lietuvos spaudoje pasirodė pateikta karikatūra. Nurodykite dvi joje išreikštas mintis.
Įvykis .................. 1 .................. 2 ..................(3 taškai) Atsakymas

44. Paaiškinkite, kaip klostėsi Lietuvos santykiai XX a. trečiąjį ir ketvirtąjį dešimtmečiais su SSRS, Vokietija ir Lenkija. (6 taškai) Atsakymas

2018 m. valstybinis egz.