Šaltiniai
Į 37-46 klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais A, B, C, D ir E.
ŠALTINIS A. Iš Amiano Marcelino „Istorijos“ (IV a.)
Ir štai [...] gotai užėmė Dunojaus pakrantes ir nusiuntė pasiuntinius pas [imperatorių] Valentą su nuolankiu prašymu juos priimti; jie pasižadėjo būti ramūs ir duoti pagalbinius būrius [...]. Šito viliantis, buvo pasiųsti įvairūs asmenys organizuoti laukinių gaujų perkėlimą. [...] Pirmoje vietoje buvo Lupicinas ir Maksimas [...]. Jų piktnaudiškas gobšumas buvo visų nelaimių priežastis. [...] Kai [gotai], perkelti į mūsų pusę, kentė badą, šie susikompromitavę vadai pradėjo gėdingą prekybą; už kiekvieną šunį, kuriuos rinko su nepasotinamu godumu, jie ėmė po vieną vergą ir tarp paimtųjų buvo net genčių vyresniųjų sūnų. [...] Lupicinas pakvietė į puotą Alavivą ir Fritigerną [gotų vadus]. [Gotų] gaujas jis laikė atokiau nuo miesto sienų, [...] nors šie atkakliai prašėsi leidžiami įeiti į miestą papildyti būtinų atsargų, remdamiesi tuo, kad jie jau esą pavaldūs romėnams ir taikūs žmonės. [...] Įtūžę [gotai] sužinoję, kad keli jų gentainiai pagrobti, sumušė kareivių būrį ir apiplėšė nužudytuosius.
ŠALTINIS B. Popiežius Leonas III karūnuoja Karolį Didįjį imperatoriaus karūna
ŠALTINIS C. Iš diakono* Floro Lijoniečio odės (IX a.)
Frankų nacija švietė visam pasauliui. Užsienio karalystės – graikai, barbarai [...] siuntė į ją pasiuntinius. Romulo gentis, pati Roma – karalystės motina – buvo pajungtos šiai šaliai: ten jos galva, stipria Kristaus parama, gavo savo diademą, kaip apaštališką dovaną [...] Bet dabar nusmukusi ši didi valstybė iškart neteko ir savo spindesio, ir imperijos vardo; valstybė, dar neseniai buvusi vieninga, padalyta į tris dalis, ir nieko jau nebegalima laikyti imperatoriumi; vietoj valdovo – smulkūs valdytojai, vietoj valstybės – tik vienas sklypelis. Nebeliko bendros gerovės, kiekvienas rūpinasi savo paties interesais [...]. Dievo ganytojai, pratæ susirinkti, nebegali daugiau [...] rengti savo sinodą, nebėra daugiau liaudies susirinkimo, nebėra įstatymų [...].
*diakonas – krikščionių dvasininkas
ŠALTINIS D. Iš Paryžiaus vyskupo kartuliarijų
Žanas de Masi – artimas Paryžiaus vyskupo vasalas [...] už dešimtinę, esančią Masi vietovėje, ir už visas savo dešimtines, kuriomis naudojasi kas nors kitas, taip pat už visa tai, ką jis turi [...] vyskupo pašauktas, turi eiti į žygį su vyskupo išlaikymu. [...] Motiejus, Monmoransi senjoras, Paryžiaus vyskupo vasalas, kaip dera [...] valdo jo visą šv. Markelio ir šv. Dionyzo pilį [...] turi įgyti investitūrą, gaudamas aukso žiedą. Ir turi duoti du riterius, kurie būtų siunčiami į žygį su vyskupo išlaikymu.
ŠALTINIS E. Iš Werner Rosener „Valstiečiai Europos istorijoje“
Karolingų dinastijos teritorijoje susiformavo pagrindinės Vakarų Europos valstybės. [...] Feodalizmą apibūdina trys pagrindiniai bruožai: pirmas – [...] profesionalaus karinio luomo atsiradimas, antras – [...] žemėvaldos sistemos susiformavimas, kuris privilegijuotam karių luomui garantuoja nuolatines pajamas [...], ir trečias – šio luomo atstovų padėtis tiesiogiai priklauso nuo jų turimos žemės; jie deleguojami į įtakingus politinius susivienijimus [...]. Natūrinis ūkis ir prastas susisiekimas [...] greitino feodalinės sistemos įsigalėjimą. [...] Feodalams teisė garantavo imunitetą, taigi jie visada turėjo galią spręsti – priešingai nei jų pavaldiniai valstiečiai. Tačiau valstiečiai turėjo savo žemės sklypus [...].
Klausimai
37. Remdamiesi šaltiniu A, išskirkite išorinę ir vidinę priežastis, lėmusias Romos imperijos silpnėjimą. Kiekvieną nurodytą priežastį paaiškinkite.
Išorinė ....... Paaiškinimas ........
Vidinė ........ Paaiškinimas ........ (2 taškai) Atsakymas
38. Remdamiesi šaltiniais B, C ir žiniomis, nurodykite dvi buvusios Romos imperijos teritorijoje susikūrusias naujas imperijas. Paaiškinkite politines aplinkybes, kurios lėmė kiekvienos naujos imperijos susidarymą.
Imperijos: 1 ........ 2 ........
Apibūdinimas: 1 ......... 2 ......... (3 taškai) Atsakymas
39. Kelintais metais popiežius karūnavo Karolį Didįjį imperatoriumi (šaltinis B)? Remdamiesi šaltiniais B, C ir žiniomis, paaiškinkite, kuo buvo svarbus tarpusavio bendradarbiavimas popiežiui, kuo – imperatoriui.
Metai ....... Popiežiui ........ Imperatoriui ........ (3 taškai) Atsakymas
40. Remdamiesi žiniomis, paaiškinkite, kokią politinę ir kultūrinę reikšmę tuometinei Europai turėjo Karolio Didžiojo valdoma valstybė.
Politinė ....... Kultūrinė ........ (2 taškai) Atsakymas
41. Remdamiesi šaltiniais C ir D, paaiškinkite, kokią politinę, ekonominę ir kultūrinę įtaką turėjo Bažnyčia to meto visuomenei.
Politinė ....... Ekonominė ....... Kultūrinė ....... (3 taškai) Atsakymas
42. Kokio istorinio įvykio padariniai aprašomi šaltinyje C? Remdamiesi šaltiniu ir žiniomis, nurodykite išorinę ir vidinę šio įvykio priežastis.
Įvykis ....... Išorinė ....... Vidinė ....... (3 taškai) Atsakymas
43. Remdamiesi šaltiniais D ir E, apibūdinkite senjoro ir vasalo tarpusavio santykius. Paaiškinkite, kuo šie santykiai iš esmės skyrėsi nuo senjoro ir valstiečio santykių.
Apibūdinimas .......... Paaiškinimas.......... (2 taškai) Atsakymas
44. Šaltinio E autorius kaip vieną iš feodalizmo įsigalėjimo priežasčių nurodo natūrinį ūkį. Apibrėžkite natūrinio ūkio sąvoką. Paaiškinkite, kodėl natūrinis ūkis greitino feodalizmo formavimąsi.
Natūrinis ūkis ........ Paaiškinimas ......... (2 taškai) Atsakymas
45. Šaltinio E autorius išskiria tris feodalizmo bruožus. Remdamiesi šaltiniu D ir žiniomis, paaiškinkite, kaip kiekvienas iš šių bruožų konkrečiai pasireiškė to meto kariniame, ekonominiame ir politiniame visuomenės gyvenime.
Kariniame ....... Ekonominiame ........ Politiniame ........ (3 taškai) Atsakymas
46. Remdamiesi rašytiniais šaltiniais ir žiniomis, nurodykite, kas buvo būdinga „Karolingų dinastijos teritorijoje“ susiformavusių naujų valstybių valdymui. Paaiškinkite, kuo šis valdymas skyrėsi nuo Senovės Romos imperijos valdymo.
Ypatybė .......... Paaiškinimas .......... (2 taškai) Atsakymas
2008 m. valstybinis egz. (pakart. ses.)