Šaltiniai

Į 41-48 klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais A, B, C ir D.

Šaltinis A (Iš VIII a. susitarimo)

Kęsdamas nuolatinį nepriteklių, visur ieškodamas ir negalėdamas rasti uždarbio, kreipiausi į jūsų galybės dievobaimingumą, idant jūs duotumėt man kaip prekarijų žemės, kurią galėčiau dirbti jūsų dvare [...]. Jūsų galybė sutiko patenkinti mano prašymą. Todėl savo prekariniu raštu pasižadu niekad nerodyti jokio pasipriešinimo ir nedaryti nuostolio minėtoms jūsų žemėms, bet visame kame elgtis žiūrėdamas jūsų naudos. Dešimtines ir kitus mokesčius [...] pasižadu mokėti kasmet. O jeigu [...] drįsčiau pažeisti ką iš pažadų, jūs turėsite visišką teisę išvaryti mane iš minėtųjų žemių ir valdyti jas pagal savo teises.

Šaltinis B (Iš Žano Ibelino knygos)

Jei kas nors [...] stoja aukščiausiojo karalystės senjoro vasalinėn priklausomybėn, jis turi atsiklaupti prieš šį ir tarti jam: „Sire [Jūsų didenybe], štai aš tampu jūsų artimiausiu vasalu už tokį ir tokį feodą.“ [...] Niekas negali pripažinti daugiau kaip vienos artimos vasalinės priklausomybės. [...] Tarp senjoro ir vasalo nėra nieko, išskyrus ištikimybę, ir šią ištikimybę jie turi kruopščiai ir abipusiškai saugoti [...]. Vasalai turi atlikti savo senjorui [...] tarnybą, jo iškviesti, raiti ir apsiginklavę visose karalystės vietose [...].

Šaltinis C (Iš taisyklių, nustatytų Briuselio gelumbės gamintojams XIV a.)

4. Joks šukuotojas negali šukuoti, jeigu jo šukos nuo šiolei neturi 21 danties, antraip jam gresia 20 su pabauda ir šukų konfiskacija.
5. Jokia šukuotoja negali šukuoti už Briuselio ribų, antraip jai gresia 20 su pabauda ir šukų konfiskacija; visa tai pameistrio, kuris ją apskundė, naudai.
8. Audėjas, turintis darbo ir einantis išgerti dienos metu, turės sumokėti 4 svarus. Kiekvienas mokinys vėlėjas, norįs išmokti šį amatą, turi sumokėti [...] vieną senąjį ekiu.

Šaltinis D (Iš istorinio veikalo „Moteris Katedrų laikais“)

Vienuolių dėka susidaro žmonijos ateičiai svarbus įgūdis skaityti tyliai, vien akimis. Antikos laikais visuomet buvo skaitoma balsu. Šv. Augustinas didžiai nustebo išvydęs savo draugą Šv. Ambraziejų, Milano vyskupą, skaitantį tylomis. Jei nebūtų atrastas šitoks skaitymo būdas, abi taisyklės – privalomo skaitymo ir privalomo tylėjimo – diametraliai prieštarautų viena kitai. Taigi skaitymo atskyrimas nuo kalbėjimo yra vienuolių dovana ateities kartoms. [...] Vandens malūnų paplitimas X-XIII a. buvo galbūt žymiausia ir nuostabiausia iš visų tuo metu pasiektos technikos pažangos rūšių. Vandens malūnai ne tik mala javus, [...] bet ir spaudžia alyvų aliejų, velia gelumbę, kala geležį [...]. Pakinktus sugalvota pritvirtinti prie arklio pečių. Klasikinė antika nežinojo šio racionalaus būdo. Pavalkai iš tiesų buvo išradingumo šedevras: juk jie leido perkelti krūvį nuo gyvulio kaklo ant jo pečių. Pavalkus pradėta naudoti tik apie VIII a. Greitesnis už jautį, kinkomas pavalkais arklys pajėgia pervežti dešimtkart už save sunkesnį krovinį. [...] Drauge sugalvota kaustyti arklius ir kinkyti juos vorele. [...] Dūmtraukis išrastas XI a. Kaip buvo galima taip ilgai gyventi be dūmtraukio?

Klausimai

41. Įvardykite socialinę grupę, kuri gaudavo žemę kaip prekariumą. Remdamiesi šaltinio A turiniu, nurodykite du įsipareigojimus, už kuriuos buvo duodama žemės.
Socialinė grupė ………………
Įsipareigojimai: 1. ……………… 2. ……………… (2 taškai) Atsakymas

42. Į kokią socialinę padėtį patekdavo asmuo, pasirašęs prekarinį raštą? Remdamiesi šaltiniu A ir žiniomis, nurodykite dvi aplinkybes, kurios vertė tokius raštus pasirašyti.
Socialinė padėtis ………………
Aplinkybės: 1. ……………… 2. ……………… (2 taškai) Atsakymas

43. Nurodykite abipusius įsipareigojimus, kuriais buvo paremti senjoro ir vasalo santykiai (šaltinis B). Paaiškinkite, kuo šie santykiai iš esmės skyrėsi nuo prievolių, gavus prekariumą.
Senjoro įsipareigojimai ………………
Vasalo įsipareigojimai ………………
Paaiškinimas ……………… (2 taškai) Atsakymas

44. Kurios gamybinės organizacijos ypatybės aprašytos šaltinyje C? Paaiškinkite, kokio pagrindinio tikslo siekta nuodugniai reglamentuojant gamybinę veiklą.
Organizacija ……………… Tikslas ……………… (2 taškai) Atsakymas

45. Kuri visuomeninė sankloda (santvarka) atsispindi šaltiniuose A, B ir C? Nurodykite du šios sanklodos bruožus.
Sankloda ……………… 1. ……………… 2. ……………… (2 taškai) Atsakymas

46. Remdamiesi šaltiniu D, nurodykite tris viduramžių kultūros ir civilizacijos naujoves. Kokį poveikį kiekviena iš jų padarė tolesnei Europos raidai?
Naujovė ……………… Poveikis ………………
Naujovė ……………… Poveikis ………………
Naujovė ……………… Poveikis ……………… (3 taškai) Atsakymas

47. Nurodykite viduramžiais atsiradusius mokslo pasiekimus ir valstybės valdymo pokyčius nepaminėtus šaltinyje D. Paaiškinkite jų svarbą tolesnei Europos raidai.
Mokslo pasiekimai ……………… Paaiškinimas ………………
Valdymo pokyčiai ……………… Paaiškinimas ……………… (2 taškai) Atsakymas

48. Remdamiesi pateiktais šaltiniais ir žiniomis, nurodykite du reiškinius, būdingus tiek viduramžiams, tiek senovės istorijai. (2 taškai) Atsakymas

2010 m. valstybinis egz. (pakart. s.)