Šaltiniai
Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.
A šaltinis (Iš Ipatijaus metraščio)
Kunigaikščiaudamas Lietuvos žemėje, [jis] pradėjo žudyti savo brolius ir brolėnus, o kitus išvijo iš krašto ir pradėjo kunigaikščiauti vienas visoje Lietuvos žemėje; ir labai išpuiko, ir reikalavo būti šlovinamas ir garbinamas, ir nepakentė priešingo sau nieko. Turėjo jis sūnų Vaišelgą ir dukteris; dukterį išleido už Švarno Danilovičiaus į Cholmą; Vaišelga pradėjo valdyti Novgorodą.
B šaltinis (Iš 1323 m. valdovo laiško užsienio miestų gyventojams)
Taip pat, be visa to, [ką suteikė] mūsų pirmtakai, jau šiuo savo raštu skelbiame, jog mūsų žemė karališka malone yra laisva [nuo mokesčių], nuo muitų ir kelio prievolių visiems pirkliams, riteriams, vasalams; juos aprūpinsiu pajamomis – kiekvieną pagal jo padėtį; [tai suteiksiu] bet kokios padėties amatininkams, būtent meistrams, kurpiams, račiams, akmenskaldžiams, druskininkams, malūnininkams, sidabrakaliams, svaidomųjų prietaisų gamintojams, žvejams ir [kitiems] bet kokios padėties; tegu jie atvyksta [į mūsų žemę] su vaikais, žmonomis ir galvijais, tegu ateina ir išeina pagal savo norą visiškai be jokio trukdymo; tai šiuo savo laišku užtikrindami, prižadame, kad jie bus saugūs ir neliečiami jokių neteisėtų mano pavaldinių pretenzijų.
Žemdirbiams, norintiems atvykti į mūsų karalystę ir čia pasilikti, duodame [žemę] bei suteikiame [privilegiją] dešimt metų [ją] dirbti laisvai ir be mokesčių, o pusę to laiko tebūna jie atleisti nuo bet kokios karališkos prievolės; minėtam terminui praėjus, atsižvelgiant į žemės derlingumą, jie duos dešimtinę, kaip ir kitose karalystėse bei tautose paprastai jie duodavo, tačiau su tokiu [skirtumu], kad mūsuose grūdas bus gausesnis, negu paprastai yra kitose karalystėse.
C šaltinis (Iš knygos „Lietuvos valstybės istorija“)
Jis buvo labai energingas karvedys, gebėjo aprėpti didžiulės valstybės reikalus. Juodu su [broliu] labiau tikėjo ginklu nei diplomatija. Suprasdami politinę krikščionybės svarbą, liko pagonys. Juodu gerai veikė konkrečiomis aplinkybėmis [...]. Iš pradžių [jis] ir Rusioje, ir kare su kryžiuočiais daug laimėjo, tačiau valdymo pabaigoje pateko į krizę, nes nepaprastai padidėjo kryžiuočių spaudimas, ekspansija Rusioje atsitrenkė į rusų valstybę Maskvą. Svarbi sunkumų priežastis buvo politinis ir kultūrinis konservatizmas, vedęs į izoliaciją, trukdęs modernizuoti kraštą. Šis konservatizmas buvo kryžiuočių agresijos išdava, nebuvo rasta būdų jo atsikratyti. Didžiausias [jo] laimėjimas buvo atlaikyti kryžiuočių puolimai ir, suderinus Gediminaičių interesus, išlaikyta nesusiskaldžiusi valstybė.
D šaltinis (LDK XIII–XV a.)
Klausimai
26. Įvardykite Lietuvos didžiuosius kunigaikščius, kurių veikla aprašyta šaltiniuose ir pavaizduota žemėlapyje.
A šaltinis .............. B šaltinis .............. C šaltinis .............. (3 taškai) Atsakymas
27. Įvardykite mūšį, kuris žemėlapyje pažymėtas skaičiumi 1. Nurodykite dvi šio mūšio pasekmes.
Mūšis ............ Pasekmės: 1 ............ 2 ............ (3 taškai) Atsakymas
28. Remdamiesi žemėlapiu, įvardykite valdovą, kurio valdymo metais prie LDK buvo prijungta daugiausia naujų teritorijų. Nurodykite dvi priežastis, lėmusias LDK teritorijos plėtrą į Rytus.
Valdovas ............ Priežastys: 1 ............ 2 ............ (3 taškai) Atsakymas
29. Remdamiesi žemėlapiu, nurodykite tuometinę valstybę, kuriai priklausė dalis šiandieninės Lietuvos teritorijos. Paaiškinkite, kokiomis aplinkybėmis šios žemės tapo Lietuvos valstybės dalimi.
Valstybė ............ Paaiškinimas ............ (2 taškai) Atsakymas
30. Nurodykite dvi bendras problemas, su kuriomis susidūrė visi trys valdovai.
1 ............ 2 ............ (2 taškai) Atsakymas
31. Nurodykite po du kiekvieno valdovo, kuriuos įvardijote atsakydami į 26 klausimą, pasiekimus.
A šaltinis. Valdovo pasiekimai: 1 ............ 2 ............
B šaltinis. Valdovo pasiekimai: 1 ............ 2 ............
C šaltinis. Valdovo pasiekimai: 1 ............ 2 ............ (6 taškai) Atsakymas A / Atsakymas B / Atsakymas C
2018 m. valstybinis egz.