Šaltiniai
Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.
A šaltinis (Iš XIII a. Mindaugo rašto Livonijos ordinui)
Mindaugas, Dievo malone Lietuvos karalius, visiems, kurie pažvelgs į šį raštą, siunčia sveikinimą Jėzaus Kristaus vardu. Pareiškiame visiems Kristaus tikintiesiems, kurie gyvena šiuo metu ir kurie gyvens ateityje, kad mes, Dievo įkvėpti ir patariami bei padedami Vokiečių ordino Livonijoje brolių, esame karūnuoti karaliumi visoje Lietuvos žemėje. Todėl mes minėtiems broliams su visa valdymo teise paskiriame visą Žemaičių žemę, išskyrus tas žemes, kurias suteikėme Lietuvos vyskupui [...]. Todėl šio dalyko paliudijimui liepėme sutvirtinti šį raštą savo antspaudo apsauga.
B šaltinis (Iš 1245 m. imperatoriaus Frydricho II privilegijos Vokiečių ordino magistrui)
Dievas mūsų, kaip imperatoriaus, valdžią iškėlė aukščiau už pasaulio karalių [...]. Todėl šia privilegija visiems Imperijos dabarties ir ateities žmonėms skelbiame, kad brolis Henrikas iš Hohenlohės, garbingasis Švč. Marijos Vokiečių ordino magistras, mūsų pavaldinys, uoliai reikšdamas savo dievotą norą, išdėstė mums, kad jis pats ir jo ordino broliai iš karšto ir dievoto troškimo plėsti katalikų tikėjimą ir didinti Dievo vardo garbinimą, pasikliaudami Dievo parama, mielai imtųsi ir atkakliai stengtųsi įžengti ir užimti [pagonių] žemes Kuršą, Lietuvą ir Žiemgalą [...]. Minėtam magistrui suteikiame teisę visomis jėgomis ir pastangomis pulti minėtas žemes, dovanodami ir patvirtindami per amžius minėtam magistrui, jo įpėdiniams ir jo ordinui visas žemes, kurias su Dievo parama užimtų Kuršo, Lietuvos ir Žiemgalos kraštuose, kaip seną ir tikrą Imperijos teisės objektą, ir kalnų, ir lygumų, ir girių, ir upių bei jūros pavidalu, leisdami jas valdyti be jokių prievolių ir mokesčių, su atsakomybe tik mums ir mūsų įpėdiniams, romėnų imperatoriams. Taip pat tebūnie leista visose jų žemėse, kurias užėmė ir turėtų užimti, Ordino labui įvesti perkėlos ir prekių pervežimo mokesčius, steigti muges ir turgus, kalti pinigus, skirti talijas ir kitas rinkliavas, kurti, kaip jiems atrodys naudinga, prekybinius kelius sausumoje, upėse ir jūroje, per amžius valdyti ir turėti aukso ir sidabro, geležies ir kitų metalų, taip pat druskos kasyklas ir lydyklas, kurios būtų ar bus atrastos minėtose žemėse. [...] Taip pat iš savo malonės leidžiame minėtam magistrui ir jo įpėdiniams savo žemėse turėti ir vykdyti tą teisminę valdžią ir valdymo formą, kurią savo valdomoj žemėje turi bet kuris Imperijos vasalas.
C šaltinis (Lietuvos valstybė ir jos kaimynai XIII a.)
Klausimai
26. Įvardykite religinį, teritorinį ir valdovo statuso pokyčius, apie kuriuos sužinome iš A šaltinio.
Religinis ............. Teritorinis ............. Valdovo statuso ............. (3 taškai) Atsakymas
27. Kokius du tikslus imperatorius iškėlė magistrui baltų žemėse? Kokios ekonominės ir politinės teisės šiose žemėse buvo suteiktos ordinui? Nurodykite po vieną teisių pavyzdį. (B šaltinis)
Tikslai: 1. ................. 2. .................
Teisės: Ekonominės ................. Politinės ................. (4 taškai) Atsakymas
28. Remdamiesi A, B šaltiniais ir žiniomis, dviem teiginiais paaiškinkite, kodėl Mindaugas siekė karaliaus titulo. Kas suteikė Mindaugui šį titulą?
1. ................... 2. ....................
Mindaugui titulą suteikė ........................ (3 taškai) Atsakymas
29. Remdamiesi žemėlapiu, nurodykite ordinus, kurie buvo įsikūrę prūsų ir latvių žemėse. Įvardykite mūšius, žemėlapyje pažymėtus skaičiais 1 ir 2.
Prūsų žemėse ................ Latvių žemėse ..............
Mūšiai: 1. ...................... 2. ..................... (4 taškai) Atsakymas
30. Keturiais teiginiais paaiškinkite, kodėl Mindaugo valdymas buvo svarbus Lietuvai.
1. ............................. 2. ..........................
3. ............................. 4. .......................... (4 taškai) Atsakymas
2020 m. valstybinis egzaminas (pakartotinė sesija).