Šaltiniai

Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.

A šaltinis (Iš 1322 m. Gedimino laiško popiežiui Jonui XXII)

Kilniausiam Tėvui ponui Jonui, Romos Sosto aukščiausiam vyskupui, Gediminas, lietuvių ir daugelio rusų karalius, ir t. t. Jau seniai girdėjome, kad visi krikščionių tikėjimo išpažinėjai privalo paklusti jūsų autoritetui ir tėviškumui ir kad pats katalikų tikėjimas yra Romos bažnyčios prižiūrimas. [...] Gerbiamas Šventasis Tėve, mes krikščionių nepuldinėjame, idant katalikų tikėjimą sunaikintume, bet puolame, kad nepasiduotume skriaudžiami, kaip tai daro krikščionių karaliai ir kunigaikščiai. Tai yra aišku, nes turime pas save brolių iš mažųjų brolių ordino ir iš pamokslininkų ordino. Jiems davėme visišką laisvę krikštyti, pamokslauti ir atlikti kitas šventas pareigas. Taigi tai, garbingasis Tėve, jums parašėme, kad žinotute, kodėl mūsų protėviai mirė nepasitikėjimo ir netikėjimo klaidoje. O dabar, gerbiamas Šventasis Tėve, karštai maldaujame, jog į mūsų apverktiną padėtį pažvelgtute, kadangi esame pasiruošę jums, kaip ir kiti krikščionių karaliai, visur kur paklusti ir katalikų tikėjimą priimti, jei tik būtume visai nepriklausomi nuo minėtų kankintojų, būtent minėto magistro bei brolių.

B šaltinis (Iš 1371 m. Algirdo laiško Konstantinopolio patriarchui Filotėjui)

Tu pasiuntei man laišką per mano žmogų Teodorą; [jame rašai,] kad metropolitas tau skundėsi dėl manęs. Jis taip sako: „Karalius Algirdas mus užpuolė.“ Aš nepradėjau puldinėti; jie pirmieji pradėjo puldinėjimą, net priesaikos, kurią jie man buvo davę, bučiuodami kryžių, nesilaikė, nei sutarties nenutraukė. Jie užpuolė mane devynis kartus; [...] Mes, visa to negalėdami pakęsti, juos savo ruožtu užpuolėme ir, jeigu jie man neatsiteis, aš dabar daugiau neketinu kęsti. Pagal tavo palaiminimą jų metropolitas juos laimina kraujo praliejimams iki šiol. Mūsų tėvų metu tokių metropolitų nebuvo kaip šitas metropolitas: jis laimina maskvėnus kraują praliejamiems karams ir neina nei pas mus, nei vyksta į Kijevą; ir jeigu kuris asmuo man prisiekia, bučiuodamas kryžių, ir pabėgs pas juos, metropolitas atleidžia jį nuo šios priesaikos. Ar kur nors pasaulyje girdėta, kad būtų panaikinama priesaika? [...] Metropolitui derėtų laiminti maskvėnus, kad jie mums ateitų į pagalbą, nes mes už juos kovojame su vokiečiais. Mes kviečiame metropolitą pas save, tačiau jis visai neatvyksta pas mus; duok mums kitą metropolitą Kijevui, Smolenskui, Tverei, Mažajai Rusiai, Novosiliui, Nižnij Novgorodui.

C šaltinis (Iš 1420 m. Vytauto laiško Šv. Romos imperijos imperatoriui Zigmantui)

Nežinome, dėl kieno nuopelnų ar kaltės buvo paskelbtas toks sprendimas arba kuo mes taip nusikaltome Jūsų Šviesybei, kad Jūsų Šviesybė pelnytai nusiteikėte prieš mus, visur sudarydamas mūsų pusei sunkumų. Juk pirmiausia Jūs padarėte ir paskelbėte sprendimą dėl Žemaičių žemės, kuri yra mūsų paveldėjimas ir mūsų tėvonija iš teisėtos prosenolių bei senolių įpėdinystės. Ją ir dabar nuosavybėje turime, ji dabar yra ir visada buvo viena ir ta pati Lietuvos žemė, nes yra viena kalba bei tie patys gyventojai. [...] Taip pat Žemaitijos žmonės nuo senų laikų save vadino lietuviais ir niekada žemaičiais, ir dėl tokio tapatumo savo rašte mes nerašome apie Žemaitiją, nes viskas yra viena, vienas kraštas ir tie patys gyventojai. Kodėl priskyrėte Ordinui tai, kas labiau teikia mums naudos ir pelno, būtent visokių žvėrių medžioklę, žvejybą, bitininkystę ir kitką, be ko pati Žemaičių žemė negali išsiversti bei išgyventi; priskyrėte visus tuščius plotus, kur pirmiau yra buvusios žemaičių pilys ir kaimai (o ir iki šiol aiškiai matyti piliakalniai ir gyvenvietės), ir ten jie dabar gauna minėtosios naudos bei pelno.

D šaltinis (Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XIII–XV a.)

D šaltinis
D šaltinis

Klausimai

26. Dviem teiginiais paaiškinkite Gedimino požiūrį į krikščionybę (A šaltinis).
1. .................. 2. ................ (2 taškai) Atsakymas

27. Nurodykite dvi priežastis, kodėl Gediminui nepavyko priimti krikščionybės.
1. .................. 2. ................ (2 taškai) Atsakymas

28. Kokią su religija susijusią problemą Algirdas iškelia savo laiške patriarchui ir kaip siūlo ją spręsti?
Problema .................. Sprendimas ................ (2 taškai) Atsakymas

29. Remdamiesi B šaltiniu ir žemėlapiu, dviem teiginiais paaiškinkite, kodėl Algirdui buvo svarbu išspręsti kilusią problemą.
1. .................. 2. ................ (2 taškai) Atsakymas

30. Kokią problemą Vytautas iškelia savo laiške Šv. Romos imperijos imperatoriui? Nurodykite du istorinius faktus, kurie pagrindžia Vytauto išsakytą poziciją.
Problema ..................
Istoriniai faktai: 1. .................. 2. ................ (3 taškai) Atsakymas

31. Žemėlapyje skirtingu brūkšniavimu pažymėtos LDK valdovų prijungtos žemės. Remdamiesi žemėlapiu, įvardykite po vieną žemę, kurią prie LDK prijungė Gediminas, Algirdas ir Vytautas. Kuris valdovas prie LDK prijungė daugiausia žemių?
Gediminas ................ Algirdas .................
Vytautas .................. Daugiausia žemių prijungė ................. (4 taškai) Atsakymas

32. Nurodykite po vieną ryškiausią Gedimino, Algirdo ir Vytauto užsienio politikos pasiekimą.
Gediminas ................ Algirdas ................. Vytautas ................. (3 taškai) Atsakymas

2021 m. valstybinis egz.