Šaltiniai

Į 47-59 klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais A, B, C, D ir E.

ŠALTINIS A. (Iš Mykolo Lietuvio veikalo „Apie totorių, lietuvių ir maskvėnų papročius“)

Iš tikrųjų į šias vietas atkeliavo mūsų proseneliai, Romos piliečiai ir kareiviai [...]. Cezario laikais jie buvo čičion atnešti Okeane siautusių audrų [...]. Mūsų bočių laivai buvo atnešti prie kranto, kur dabar yra žemaičių pilis Plateliai [...]. Ten mūsų protėviai [...] ėmė karių įpročiu gyventi prie židinių [...] Vėliau patraukė tolyn, užvaldė gretimas jotvingių tautas, o paskui [...] rutėnus (rusus), kuriuos tuo metu, kaip ir maskvėnus, valdė Užvolgio totoriai. Atskirų rusų pilių viršininkais buvo vadinamieji baskakai; juos išvijo mūsų protėviai italai, kurie vėliau vadinosi litalais, o dar vėliau gavo lietuvių vardą [...]. Jie savo valdžią išplėtė nuo žemaičių jūros, vadinamos Baltijos jūra, ligi Juodųjų jūrų [...]. Jie išgavo savo kunigaikščiui Mindaugui, priėmusiam šventą krikštą, karūną ir karaliaus vainiką.

ŠALTINIS B. (Iš Abraomo Kulviečio laiško karalienei Bonai)

Yra daug Jūsų Didenybės pavaldinių lietuvių, labai išsimokslinusių, kurie galėtų būti naudingi valstybei. Bet, mano likimo įbauginti, jie apsigyveno Vokietijoje. Kai kuriuos jų priglaudė šviesiausiasis Prūsijos hercogas [...]. Šviesiausiasis hercogas [...] įsteigė mokyklą, iš visur pasikvietė mokytų vyrų; profesoriams kasmet išmoka tūkstančius [...]. Jis nori mane paskirti šios mokyklos rektoriumi. [...] Bet, Maloningiausia Ponia, skaudu, kaip Dievą myliu, mums visiems, kad, trokšdami dirbti saviems, dabar dirbame svetimiems.

ŠALTINIS C. (LDK studentų gausiausiai lankyti užsienio universitetai 1541-1600 m.)

UniversitetasReligijaĮrašų skaičius
Karaliaučius evangelikų 214
Krokuva katalikų 50
Bazelis evangelikų 44
Leipcigas evangelikų 41
Vitenbergas evangelikų 29
Paduva katalikų 28
Heidelbergas evangelikų 25

ŠALTINIS D. (Iš „Naujųjų amžių istorijos“ vadovėlio)

1773 m. popiežiui panaikinus jėzuitų ordiną, Lietuvoje buvo įsteigta Edukacinė komisija. Tai buvo pirmoji Europoje pasaulietinė švietimo įstaiga. [...] Edukacinė komisija bandė įvesti privalomą pradžios mokslą. [...] Vilniaus universitetas buvo pavadintas LDK Vyriausiąja mokykla [...]. Rektoriaus Martyno Počobuto iniciatyva buvo perstatyta Vilniaus observatorija. [...] Vyriausioje mokykloje studentai buvo mokomi I. Niutono fizikos, supažindinami su M. Koperniko atradimais. [...] Vilniuje buvo įsteigtas pirmasis Lietuvoje botanikos sodas.

ŠALTINIS E. (Iš Vilniaus generalgubernatoriaus ataskaitos carui)

Nepaisant draudimo priemonių, kurių buvo imtasi lotyniško-lietuviško rašto atžvilgiu, nepaisant valdžios išleistų knygų rusišku šriftu, šis šriftas tarp lietuvių neprigijo. Valdžios leidiniai, pardavinėjami pusdykiui, net dalijami nemokamai, visiškai neplito. [...] O užsieniniai leidiniai, nepaisant jų brangumo, rizikos, susijusios su kontrabandiniu gabenimu, nepaisant jų konfiskavimo [...], jų platintojų arešto – šios knygos plinta Šiaurės vakarų krašte dešimtimis tūkstančių.

Klausimai

47. Kurie du kultūriniai sąjūdžiai (epochos) atsispindi šaltiniuose A ir D?
1 ........... 2 .......... (2 taškai) Atsakymas

48. Remdamiesi šaltiniu A, nurodykite, kaip jo autorius aiškino lietuvių kilmę. Kokio tikslo jis siekė keldamas tokią lietuvių kilmės teoriją? (2 taškai) Atsakymas

49. Kaip oficialiai vadinamos valstybės valdymo formos, buvusios Cezario laikais Romoje ir Mindaugo laikais Lietuvoje? Remdamiesi žiniomis, paaiškinkite, koks esminis tų valdymo formų skirtumas. (2 taškai) Atsakymas

50. Šaltinyje A minimi legendiniai ir tikri faktai. Išskirkite vieną legendinį ir du tikrus istorinius faktus. Paaiškinkite, kodėl vienus faktus laikome legendiniais, kitus – tikrais.
Legendinis ........ Istoriniai ........ Paaiškinimas ........ (3 taškai) Atsakymas

51. Nurodykite religinį sąjūdį, kuriam atstovavo A. Kulvietis. Paaiškinkite, kodėl jis rašė laišką karalienei Bonai. (2 taškai) Atsakymas

52. Remdamiesi žiniomis, nurodykite du skirtingų religinių sąjūdžių dalyvius, išleidusius pirmąsias lietuviškas knygas Prūsijoje ir Lietuvoje. Kaip vadinosi tos knygos?
Dalyvis ......... Knyga .........
Dalyvis ......... Knyga ......... (2 taškai) Atsakymas

53. Remdamiesi šaltiniais B, C ir žiniomis, nurodykite, kurios tikybos studentai mokėsi įkurtuose Prūsijos ir LDK universitetuose.
Prūsijos ........... LDK ........... (1 taškas) Atsakymas

54. Kokių dviejų tikslų siekė Edukacinė komisija (šaltinis D)? Paaiškinkite kiekvieną atsakymą.
Tikslas ....... Paaiškinimas .........
Tikslas ....... Paaiškinimas ......... (2 taškai) Atsakymas

55. Kuri mokslų šaka imta plėtoti Lietuvoje įsteigus Edukacinę komisiją? Nurodykite tris šaltinyje D minimas tos šakos disciplinas.
Mokslų šaka .......... Disciplinos .............. (2 taškai) Atsakymas

56. Remdamiesi šaltiniu D ir žiniomis, nurodykite, kuo iš esmės skyrėsi Jėzuitų ordino ir Edukacinės komisijos švietimo organizavimas. (1 taškas) Atsakymas

57. Paaiškinkite, kodėl Lietuvą caro valdžia vadino „Šiaurės vakarų kraštu“ (šaltinis E). (1 taškas) Atsakymas

58. Remdamiesi šaltiniu E ir žiniomis, nurodykite tris būdus, kuriais lietuviai priešinosi lotyniško rašto draudimui. Paaiškinkite, kaip kiekvienas iš šių būdų padėjo išsaugoti lietuvybę.
1 ........ 2 ........ 3 ........ (3 taškai) Atsakymas

59. Remdamiesi pateiktais šaltiniais ir žiniomis, apibūdinkite lietuvių kalbos vartojimo bei plėtros sunkumus XVI–XVIII ir XIX a. viešajame gyvenime.
XVI-XVIII a. ........ XIX a. ......... (2 taškai) Atsakymas

2008 m. valstybinis egz. (pakart. ses.)