Šaltiniai

Į 36–44 klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais A, B ir C.

Šaltinis A (Iš XVI a. Mykolo Lietuvio veikalo „Apie totorių, lietuvių ir maskvėnų papročius“)

Romos piliečiai ir kareiviai [...] Cezario laikais buvo šičion atnešti Okeane siautusių audrų [...]. Mūsų bočių laivai buvo atnešti prie kranto, kur dabar yra žemaičių pilis Plateliai [...]. Vėliau patraukė tolyn, užvaldė gretimas jotvingių tautas, o paskui [...] rutėnus (rusus) [...], mūsų protėviai italai, kurie vėliau vadinosi litalais, o dar vėliau gavo lietuvių vardą [...]. Jie savo valdžią išplėtė nuo Žemaičių jūros [...] iki Juodųjų jūrų [...]. Jie išgavo savo kunigaikščiui Mindaugui, priėmusiam šventą krikštą, karūną ir karaliaus vardą. Bet tam karaliui mirus, žuvo karaliaus vardas ir krikščionybė, kol mūsų kaimynė krikščioniškoji lenkų tauta [...] pakvietė priimti šventąjį krikštą ir aukštą karaliaus vardą čia laimingai viešpatavusį [...] Jogailą, kad dvi susijungusios tautos būtų stipresnės kovoje su bendru priešu, nešiojančiu krikščionių vardą.

Šaltinis B (Vilniaus universiteto centriniai rūmai)

Šaltinis B
Šaltinis B

Šaltinis C (Iš knygos „Alma Mater Vilnensis: Vilniaus universiteto istorijos bruožai“)

Vilniaus universitetas įkurtas Renesanso epochoje [...]. Krikščionybė išaukštino asmenį: jis sukurtas pagal Kūrėjo paveikslą ir turi nemirtingą sielą [...]. Tačiau hierarchinė ir korporacinė socialinė Viduramžių sankloda slopino individualizmą ir įtvirtino kolektyvizmą. [...] Revoliucinė renesansinės dvasios reikšmė buvo paskelbimas, kad Bažnyčios susirinkimai gali klysti, kad kiekvienas turi teisę savarankiškai ieškoti tiesos. [...] Į švietėjų nuostatą – pasaulį labiausiai gerina tikrovę tiriančių gamtos mokslų pažanga – Vilniaus universitetas atsiliepė steigdamas medicinos studijas. [...] Edukacinei komisijai mokslų dėstymą ir tiriamąjį darbą supasaulietinus, universitete heliocentrizmas tapo visuotinai pripažintas. [...] Edukacinė komisija nutraukė universitetinę tradiciją [...] – panaikino Filosofijos fakultetą ir pašalino filosofiją iš dėstomų dalykų programų. [...] Vilniaus universiteto kultūrinės atmosferos veikiamas prasidėjo lietuvių bajorų vaikų – universiteto studentų literatūrinis sąjūdis, kuris pasireiškė siekimu gaivinti lietuvių kalbą, tautosaką, Lietuvos istoriją [...]. Visuomenėje, karštai puoselėjusioje prarasto valstybingumo atkūrimą, aktyvius projektus kūrė Vilniaus studentija. 1823 m. policija susekė slaptas studentų draugijas, per 100 asmenų patraukė atsakomybėn, o 20 studentų ištrėmė iš Lietuvos. [...] Gausiai lankomas viešas universitetines paskaitas, skelbiančias nepasitenkinimą esamybe [...], – svarstė net pats caras ir jo artimiausioji aplinka.

Klausimai

36. Remdamiesi šaltiniu A, nurodykite, kaip autorius aiškino lietuvių kilmę. Kaip šis aiškinimas yra susijęs su autoriaus gyvenamąja epocha?
.................  ................. (2 taškai) Atsakymas

37. Nurodykite du šaltinyje A minimus tikrus istorinius įvykius ir vieną įvykį, kurio istorijos mokslas negali patvirtinti. Paaiškinkite, kodėl šio įvykio istorikai negali patvirtinti.
Tikri įvykiai ................ Nepatvirtintas įvykis ....................
Paaiškinimas ................. (2 taškai) Atsakymas

38. Šaltinyje A minima, kad krikščionybė Lietuvoje buvo priimta du kartus. Nurodę kiekvieno krikšto metus, paaiškinkite, kodėl buvo dukart krikštytasi.
Metai ......... ........... Paaiškinimas ............... (2 taškai) Atsakymas

39. Šaltinyje A minimas bendras lietuvių ir lenkų priešas. Įvardiję priešą, nurodykite, kuriame mūšyje galutinai pavyko palaužti šio priešo galybę. Kelintais metais šis mūšis įvyko?
Priešas ............ Mūšis ........... Metai .......... (2 taškai) Atsakymas

40. Įvardykite du architektūros stilius, matomus Vilniaus universiteto pastatuose (šaltinis B). Nurodykite kiekvieno stiliaus skiriamąjį bruožą.
Stilius ............. Bruožas .................
Stilius ............. Bruožas ................. (2 taškai) Atsakymas

41. Kurių dviejų epochų idėjos atsispindi šaltinyje C? Remdamiesi šiuo šaltiniu, išskirkite po vieną kiekvienos epochos požymį.
Epocha ............. Požymis .................
Epocha ............. Požymis ................. (2 taškai) Atsakymas

42. Remdamiesi šaltiniu C, nurodykite teigiamą ir neigiamą Edukacinės komisijos veiklos padarinį.
Teigiamas ............. Neigiamas .............. (2 taškai) Atsakymas

43. Kuri pasaulio sandaros teorija minima šaltinyje C? Kuris mokslininkas pirmasis iškėlė šią teoriją?
Teorija ........... Mokslininkas .............. (2 taškai) Atsakymas

44. Remdamiesi šaltiniu C, išskirkite du visuomeninius judėjimus, veikusius XIX a. Vilniaus universitete. Nurodykite kiekvieno judėjimo tikslus.
Judėjimas ............... Tikslas ...............
Judėjimas ............... Tikslas ............... (2 taškai) Atsakymas

2012 m. valstybinis egz.