Šaltiniai
Į 31–39 klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais A, B, C ir D.
Šaltinis A (Iš istorinių kronikų)
Sudaręs amžiną ir neišardomą sąjungą bei labai naudingą santarvę tarp Lenkijos ir Lietuvos, karalius Jogaila, lydimas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto, išvyko į Lietuvą. Jį labai kankino ir slėgė rūpestis, kad jo gimtasis kraštas Žemaitija, didelei karaliaus negarbei, tebeskendi beprasmiškoje klaidatikystėje. [...] Pasiėmęs apsišvietusių ir dievobaimingų vyrų, uolių Dievo tarnų, išvyko vandens keliais į Žemaitiją, ketindamas atlikti dvasinę misiją. [...] Jie išgriovė stabmeldiškus aukurus, iškirto šventąsias girias. [...] Kadangi nė vienas iš dvasininkų, atvykusių kartu su karaliumi Jogaila į Žemaitiją, nemokėjo žemaitiškai, tai Lenkijos karalius pats turėjo skelbti tikrąjį tikėjimą ir skiepyti pamaldumą. Pirmiausia juos pamokė Viešpaties maldos, po to Tikėjimo išpažinimo, [...] plačiai išaiškino, kad reikia garbinti vieną vienatinį Dievą, tačiau trijuose asmenyse, gailestingiausią viso pasaulio Kūrėją ir Atpirkėją. Stengėsi atitraukti žemaičius nuo netikrų dievų, kaip antai ugnies, Perkūno, miškų, žalčių, šventų miškelių, kuriuos jie garbino. Taigi anuo sykiu Jogaila su Vytautu, 1413 metais Žemaičių žmones pakrikštiję, įsteigė Žemaičių vyskupiją Medininkuose ir paskyrė pirmąjį vyskupą Motiejų Vilniškį. [...] Taip pat Vytautas pastatydino Žemaičių kunigaikštystėje devynias parapijų bažnyčias pavietuose.
Šaltinis B (Iš 1830–1831 m. sukilėlių atsišaukimo)
Atsibuskite, mieliausi broliai krikščionys! Pakelkit širdis ir akis ant lenkų, brolių jūsų, kurie [...] visuomet, o didžiausiai laikuose Kosciuškos [...], šaukia ant jūsų tais žodžiais: Broliai lietuviai ir žemaičiai! Skubėkite pas mus! [...] Prižadam išginti iš jūsų žemės tuos rusus, kurie taip ilgą laiką Lenkus, Lietuvius, Žemaičius ir daug kitų brolių mūsų krikščionių nemielaširdingai mušė, ir sunkioj nevalioj turėjo! [...] Jei tikrai imsitės už rankų ir drauge su lenkais išginsit iš tos žemės rusus; priims Lietuvą ir Žemaičius Lenkai, kaip savo tikrus brolius ir su anais būsit lygiais tarp savęs ir laisvais [...], nebūsit mužikais, kaip jus vadina rusai ir nijokio neturėsit ant savęs taip sunkaus jungo; nemokėsit niekada pagalvinės, ir niekada negaudys jus kaip žvėrys į rekrūtus [...],
kaip jau nė vieno ruso nepaliks Žemaičiuose, pasiliksite tuo kartu tikrais lenkais laisvais, mokysitės skaityti ir rašyti, idant galėtumėt būti laisvais, lygiais, idant mokėtumėt dievą garbinti.
Šaltinis C (Iš sukilimo vado kunigo A. Mackevičiaus paaiškinimo tardymo komisijoje)
Argi [...] Rusijos vyriausybės administracija nespaudė vargšų gyventojų? [...] Atimtos bažnyčios, iš vienuolynų išvaryti vienuoliai – ar tai maža pavyzdžių blogai vyriausybės valiai parodyti? [...] Kai prasidėjo demonstracijos, aš dar labiau suskatau veikti, nurodydamas žmonėms, kad atėjo metas, o vos tiktai Lenkijos karalystėje prasidėjo sukilimas, aš pats [...] paskyriau dieną, kai susirinko jaunimas, palikęs tėvų namus ir pasiėmęs kokius turėjo ginklus. Tuo būdu liaudis, religinio jausmo [verčiama], bajorai – kad nusipelnytų šlovę ar tiesiog dėl mados nuėjo su manimi.
Šaltinis D (Sukilėlių vadai)
1
2
Klausimai
31. Šaltinyje A rašoma apie „amžiną“ ir „naudingą“ Lenkijos ir Lietuvos sąjungą. Kaip ši sąjunga vadinama ir kelintais metais ji buvo sudaryta? Paaiškinkite, kuo ji buvo naudinga Lietuvai ir Lenkijai.
Pavadinimas .................... Metai ..................
Lietuvai ........................... Lenkijai .......................... (3 taškai) Atsakymas
32. Šaltinyje A teigiama, kad žemaičiai 1413 m. krikštijosi. Remdamiesi žiniomis, nurodykite dar dvi Lietuvos krikšto datas.
............................ ............................ (2 taškai) Atsakymas
33. Remdamiesi šaltiniu A, nurodykite dvi priemones, kurias panaudodami Jogaila ir Vytautas krikštijo žemaičius.
1. ..................... 2. ................... (2 taškai) Atsakymas
34. Remdamiesi šaltiniu A, išskirkite dvi žemaičių priimamo tikėjimo tiesas. Kuo naujasis tikėjimas iš esmės skyrėsi nuo ankstesnio?
Tiesos ............................................... Skirtumas ......................................... (2 taškai) Atsakymas
35. Remdamiesi šaltiniu B, išskirkite dvi priežastis, dėl kurių Lietuvos gyventojai buvo raginami sukilti.
1. ..................... 2. ................... (2 taškai) Atsakymas
36. Šaltiniuose B ir C minimi trys sukilimai, bet nurodoma tik vieno sukilimo data. Nurodykite dar dviejų sukilimų metus.
............................ ............................ (2 taškai) Atsakymas
37. Remdamiesi šaltiniu C ir žiniomis, nurodykite du sukilimo motyvus. Kuris socialinis sluoksnis aktyviausiai dalyvavo sukilimuose?
Motyvai ............................................... Sluoksnis ......................................... (2 taškai) Atsakymas
38. Įvardykite šaltinyje D matomus sukilėlių vadus (pažymėtus skaičiais 1 ir 2). Kurių metų sukilimams jie vadovavo?
1. ................... Metai ................... 2. ................... Metai ................... (2 taškai) Atsakymas
39. Apibūdinkite lietuvių ir lenkų santykius, atsispindinčius šaltiniuose A ir B. Įvertinkite lietuvių ir lenkų santykius, aprašytus šiuose šaltiniuose.
Šaltinyje A .................... Šaltinyje B .................... Įvertinimas .................... (3 taškai) Atsakymas
2014 m. bandomasis egz.