Šaltiniai
Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.
A šaltinis (Ištrauka iš laikraščio „Pravda“ straipsnio „Suverenitetas ir internacionalinės socialistinių šalių pareigos“)
Bendri Sovietų Sąjungos ir kitų socialistinių šalių veiksmai, kurių imtasi, siekiant apginti Čekoslovakijos žmonių socializmo laimėjimus, yra ypač reikšmingi stiprinant socialistinę sandraugą, kuri yra didžiausias darbininkų klasės laimėjimas.
Negalime ignoruoti iš kai kurių vietų pasigirdusių pareiškimų, esą penkių socialistinių šalių veiksmai prieštarauja marksizmo-leninizmo suvereniteto principui ir tautų laisvo apsisprendimo teisėms.
Tai reiškia, kad kiekvienos šalies komunistų partija yra atsakinga ne tik už savo šalies žmones, bet ir už kitas socialistines šalis, už visą komunistinį judėjimą. Tie, kas tai pamiršta, iškeldami tik vienos komunistų partijos nepriklausomybę, tampa vienašališki. Jie nukrypsta nuo savo internacionalinės pareigos vykdymo.
B šaltinis (Ištrauka iš Vengrijos ministro pirmininko Imrės Nadžio paskutinio pranešimo)
Ši kova – tai kova už Vengrijos tautos laisvę, prieš Rusijos intervenciją, ir galimas dalykas, kad savo poste sugebėsiu išsilaikyti dar vos vieną ar dvi valandas. Visas pasaulis pamatys, kaip Rusijos ginkluotosios pajėgos, nepaisydamos visų sutarčių ir konvencijų, triuškina Vengrijos žmonių pasipriešinimą. Visi taip pat pamatys, kaip jie pagrobia šalies, kuri yra Jungtinių Tautų narė, ministrą pirmininką, išveža iš sostinės, todėl nebelieka jokių abejonių, kad visa tai yra pati brutaliausia intervencija. Šiomis paskutinėmis minutėmis norėčiau paprašyti revoliucijos vadų, jei tik gali, išvykti iš šalies. Prašau, kad viskas, ką pasakiau per šią transliaciją ir ką mes esame sutarę su revoliucijos vadais per posėdžius parlamente, būtų surašyta į memorandumą, o vadai kreiptųsi į visas pasaulio tautas, prašydami pagalbos, ir visiems pasakytų, jog šiandien – Vengrijos, o rytoj ar poryt ateis ir kitų šalių eilė, nes Maskvos imperializmas nepripažįsta sienų, tik mėgina laimėti laiko.
C šaltinis (Iš Tonio Džado knygos „Pokaris. Europos istorija nuo 1945 metų“)
Nuo 1980 m. lapkričio iki 1981 m. gruodžio Lenkija gyveno jaudinančioje, nerimastingoje nežinioje. Prisimenantys praeities klaidas bei stengdamiesi neišprovokuoti priešiškos pažemintos komunistų partijos vadovybės reakcijos, Valensos patarėjai ypač pabrėžė, jog būtina elgtis atsargiai. Visas šis judėjimas turėjo tapti „save ribojančia revoliucija“. Jacekas Kuronis, puikiai atsimenantis 1956 ir 1968 metų įvykius, nuolat ragino neišsižadėti socialistinės sistemos ir pabrėžė, kad „Solidarumas“ turi imtis vadovaujamo vaidmens partijoje – niekas nenorėjo suteikti pagrindo valdžiai Varšuvoje ar Maskvoje vėl įvesti tankus.
Pačių streikuotojų nusistatyti apribojimai atsipirko, bet tik iki tam tikro lygio. Į oficialią „Solidarumo“ darbotvarkę nebuvo įtrauktos tokios atvirai politinės temos kaip nusiginklavimas ar užsienio politika. Vietoje to joje buvo susitelkta ties Darbininkų gynimo komiteto priimta Visuomenės praktikavimosi strategija: užmegzti ryšius su Katalikų Bažnyčia [...], įkurti vietos profsąjungas bei gamyklų tarybas, reikalauti savivaldos darbo vietose ir socialinių teisių [...].
D šaltinis (1956 m. karikatūra „Dresuotojo Chruščiovo problema“)
Klausimai
48. Kokias dvi komunistines vertybes buvo siekiama išsaugoti bendrais socialistinių valstybių veiksmais Čekoslovakijoje (A šaltinis)?
1. ................ 2. ............... (2 taškai) Atsakymas
49. Kokias dvi pagrindines mintis Imrė Nadis išsakė savo paskutiniame pranešime (B šaltinis)?
1. ................ 2. ............... (2 taškai) Atsakymas
50. Nurodykite du judėjimo „Solidarumas“ veiklos ypatumus (C šaltinis).
1. ................ 2. ............... (2 taškai) Atsakymas
51. Kuo skyrėsi ir kuo buvo panašūs Vengrijos ir Čekoslovakijos įvykiai? Nurodykite po du panašumus ir skirtumus.
Panašumai ................ Skirtumai ............... (4 taškai) Atsakymas (panašumai) / Atsakymas (skirtumai)
52. Dviem teiginiais paaiškinkite, kuo skyrėsi bandymai pakeisti situaciją Lenkijoje nuo panašių mėginimų Vengrijoje ir Čekoslovakijoje.
1. ................ 2. ............... (2 taškai) Atsakymas
53. Nurodykite tris karikatūroje atsispindinčias mintis.
1 ................ 2. ............... 3. .............. (3 taškai) Atsakymas
54. Kokių skirtingų pasekmių Čekoslovakijai, Lenkijai ir Vengrijai turėjo bandymai imtis savarankiškų reformų? Paaiškinkite, kodėl visoms šioms valstybėms nepavyko įgyvendinti reformų.
Pasekmės .............. Paaiškinimas .............. (4 taškai) Atsakymas
2019 m. valstybinis egzaminas