Šaltiniai

Į klausimus atsakykite remdamiesi šaltiniais ir žiniomis.

A šaltinis (Iš Džono Kenedžio kalbos, pasakytos 1956 m.)

Vietnamas yra laisvojo pasaulio Pietryčių Azijoje kertinis akmuo, pamatas, turintis atlaikyti besiplečiantį pavojų. Birma, Tailandas, Indija, Japonija, Filipinai ir, žinoma, Laosas bei Kambodža yra tos šalys, kurių saugumui gresia raudonasis komunizmo potvynis, įsiveržęs į Vietnamą. [...] Be to, laisvo Vietnamo nepriklausomybė laisvajam pasauliui yra svarbi ne tik karinėje srityje. Vietnamo ekonomika yra būtina visos Pietryčių Azijos ekonomikai; Vietnamo politinė laisvė įkvepia visus, kurie siekia gauti arba išlaikyti laisvę ne tik Azijoje, bet ir visame pasaulyje.

B šaltinis (Iš Šiaurės Vietnamo prezidento Ho Ši Mino kalbos, pasakytos 1965 m.)

Vietnamas – kraštas, kuriame vietnamiečiai yra viena tauta. Šiaurės Vietnamo sūnūs ir dukros kaip giminaičiai yra įsipareigoję nuoširdžiai remti pietiečių patriotinę kovą. Taip pat mūsų tautiečiai pietuose turi visomis jėgomis ginti šiauriečius. Noriu amerikiečiams pranešti, kad agresija, kurią JAV vyriausybė vykdo Vietname, prieštarauja pamatinėms vietnamiečių teisėms. Šis karas suterš JAV kaip Vašingtono ir Linkolno šalies gerą vardą. Visiems amerikiečiams noriu pasakyti, kad vietnamiečių tauta galutinai apsisprendė užbaigti šią agresiją ir iškovoti galutinę pergalę, tačiau esame pasirengę stiprinti draugiškus santykius su amerikiečiais.

C šaltinis (1975 m. amerikiečių karikatūra „Sveiki, visi! Pažvelkite, kas gi čia!“)

C šaltinis
C šaltinis

D šaltinis (Amerikiečių politikas Henris Kisindžeris apie Vietnamo karą)

Šiaip ar taip už savo avantiūrą Vietname Amerika sumokėjo kainą, nepalyginamą su jokiais galimais įgijiniais. Akivaizdu, kad tiek rizikuoti dėl netinkamai suformuluotų tikslų buvo klaida. Amerika įklimpo, visų pirma, dėl to, kad sėkmingos politikos Europoje principus paraidžiui taikė iš esmės kitokių politinių, socialinių ir ekonominių sąlygų regionui. Vilsoniškasis idealizmas nenumatė jokios kultūrinės diferenciacijos, o kolektyvinio saugumo teorija teigė, kad, saugumui esant nedalomam, visas tarptautinės tvarkos audinys suirtų, ištraukus iš jo bent vieną siūlelį.

Dėl pernelyg didelio idealizmo savo politikos negrįsdama nacionaliniais interesais, o savo strateginę doktriną pernelyg orientuodama į įprastinio karo reikalavimus, Amerika nesugebėjo susidoroti su nepažįstama strategine problema, kurioje buvo susipynę politiniai ir kariniai tikslai. Aklai tikėdama savo vertybių universaliu patrauklumu, Amerika neįvertino kliūčių, trukdžiusių demokratizuotis konfucianizmo persmelktai visuomenei, kuri dėl savo politinės tapatybės grūmėsi, puolama išorės jėgų.

Klausimai

40. Nurodykite tris A šaltinio teiginius, paaiškinančius, kodėl buvo svarbu išsaugoti laisvą Vietnamą.
1. .................. 2. .................. 3. .................. (3 taškai) Atsakymas

41. Nurodykite tris B šaltinio teiginius, paaiškinančius Šiaurės Vietnamo poziciją kare su JAV.
1. .................. 2. .................. 3. .................. (3 taškai) Atsakymas

42. Palyginkite, kuo iš esmės skyrėsi JAV ir Šiaurės Vietnamo požiūris į politinę ir ekonominę Vietnamo ateitį.
Politinę .................. Ekonominę .................. (2 taškai) Atsakymas

43. Paaiškinkite karikatūroje vaizduojamų mitų (domino teorija, monolitinis komunizmas ir garbinga taika) apie Vietnamo karą prasmę. Nurodykite pagrindinę karikatūros mintį.
Domino teorija ................... Monolitinis komunizmas ..................
Garbinga taika ................... Pagrindinė mintis ................... (4 taškai) Atsakymas

44. Išskirkite dvi esmines JAV nesėkmės Vietname priežastis, kurias nurodo D šaltinio autorius.
1. .................. 2. .................. (2 taškai) Atsakymas

45. Nurodykite, kokie buvo Vietnamo karo padariniai JAV ir kokie Vietnamui. Dviem teiginiais įvertinkite šio karo įtaką tarptautinei to meto padėčiai.
Padariniai JAV ................. Padariniai Vietnamui ..................
Įvertinimas: 1. ................ 2. ................... (4 taškai) Atsakymas

2020 m. valstybinis egz.