Šaltiniai

Į 42-48 klausimus atsakykite remdamiesi A, B, C ir D šaltiniais.

A šaltinis (Iš Antano Smetonos raštų)

Tauta yra ypatingas žmonių organizmas [...]. Valstybiškumo sąvoka yra tautai aukščiausia, valstybės sąvoka praneša bažnyčios ir luomų sąvokas [...]. Įsisenėjusi valdymo forma – parlamentarizmas – pergyvena didžiausią krizę. [...] Seimai tik barasi ir nebepaslenka dirbti. Valdžia, gelbėdama valstybės vairą, apsilenkia su konstitucijos dėsniais. [...]. Nėra laisvės be autoriteto, be jos ribų. [...] Tai mums primena istoringasis gruodžio 17 dienos įvykis. Prezidentas tuomet pasiėmė atsakomybę pertvarkyti valdymo formą tautiška linkme. [...] Liberalų skelbiama lygybė, kad politikoje profesoriaus balsas sveriąs tiek, kiek jo tarno balsas. Tai juk didžiausia nelygybė. Ir žmonių tarpe turi būti atranka.

Priešingas liberalizmui sąjūdis pasirodė trejopas: socialistiškai komunistiškas, fašistiškas ir autoritetiškas, dar neišryškėjęs jokia ypatinga doktrina. Materialistiškas socializmas, Karolio Markso pažiūromis grįstas, siekia pašalinti privatinę nuosavybę. Juo sekdama Sovietų Rusija tvarkosi. [...] Nacionalsocializmas skelbia fantastišką rasės teoriją, [...] yra kilęs Vokietijoje sąjūdis prieš žydus. [...] Atsirado fašizmo idėja; netrukus bus dešimt metų, kaip Italija valdosi jo principais. Tautininkų sąjungai patinka dabartinė Italijos politinė tvarka. [...] Iš Italijos galima daug pasimokyti, be jąja sekte sekti negalima. [...] Komunizmas Rusijoje iš Maskvos siekė patvinti visame pasaulyje. [...] Nacionalizmo tautiškumas siekia ne tik atgauti prarastąsias kare Vokietijos žemes, bet dar pasiimti žemių į rytus iš Pabaltijo ir toliau iš Rusijos.

B šaltinis (Iš Kazio Griniaus atsiminimų)

Nors aš tokių aukštų tarnybų niekad nemėgdavau [...], bet, demokratiškai savo žmonių grupės išrinktas, dėl principo sutikau tą vietą užimti [...]. Lenino ir Trockio sistema nesiskiria nuo caro Aleksandro III sistemos, [...] atsigavę rusai, kaip ir vokiečiai [...], grįžtų vėl prie savo senųjų tradicijų ir Lietuva nuo jų gautų tų pačių priemonių, kaip ir XIX šimtmety. Lenino-Trockio ir Musolinio valdymai dar per trumpi yra, kad galima būtų tą sistemą pavyzdžiu kitiems statyti [...]. Turime demokratinę tvarką, ja ir naudokimės, ją tobulinkime, mokykimės ja eidami valdytis, nepasiduokime revoliucijai iš dešinės [...]. Lietuviams reikia visokiais būdais rūpintis, kad visokie smurtai su žydais nepasikartotų, nes nuo jų galų gale gali nukentėti mūsų valstybė ir tauta [...]. Reikia apkaltinti valstiečių liaudininkų ir socialdemokratų Vyriausybę, kuri buvo neryžtinga ir nesiėmė priemonių laiku užgniaužti sąmokslą.

C šaltinis (Iš Aleksandro Stulginskio kalbos Steigiamajame seime)

Mūsų priešininkų buvo skelbiama pasauliui, jog lietuviuose nesą jokios politinės sąmonės, kad Lietuva – kažin koks tautų mišinys, kuriame nežinia kuriai turėtų priderėt vadovaujamos rolės. Rinkimuos dalyvavo daugiau kaip 90 nuošimčių piliečių, [...] paaiškėjo partijų ir srovių diferenciacija. Vadinasi, žmonėse esama išsivysčiusios politinės sąmonės. [...] Pilietinių teisių ir pareigų pamatus padės mūsų Valstybės konstitucija. Ji turės būt perdėm demokratinga, kaip ir visas mūsų kraštas, jame šeimininkaus pati tauta per renkamuosius atstovus. Lietuva turės būt savo Valstybės forma demokratinė respublika. [...] Norintieji dirbt žemės, bežemiai ir mažažemiai, pirmoj eilėj kariškiai, galės likt savarankiais ūkininkais. [...] Darbininkas [...] turės būt ne pramonės vergas, bet jos dalininkas. Mokslas turi būti prieinamas ne tik didžiūnų rūmams, bet ir kaimų bakūžėm. [...] Palaikydama Tautų Sąjungos idėjos įvykdymą, visuotinį nusiginklavimą, vyriausiojo teismo tautų kivirčam rišt steigimą, Lietuva nori su visom tautom, o ypač su kaimynėm, gyvent geriausiuos santykiuos.

D šaltinis (1938 m. karikatūra „Miręs parlamentarizmas“)

D šaltinis
D šaltinis

Klausimai


42. A. Smetona (A šaltinis) teigia: „Valstybiškumo sąvoka yra tautai aukščiausia.“ Paaiškinkite šio teiginio esmę.
....................... (1 taškas) Atsakymas

43. Kokius demokratinio ir totalitarinio valdymo būdų trūkumus nurodo A. Smetona (A šaltinis)? Paaiškinkite, kodėl jis pirmenybę teikia autoritarizmui.
Demokratinio ............. Totalitarinio ................ Paaiškinimas ................ (3 taškai) Atsakymas

44. Kokiais dviem vidaus politikos principais siūlo vadovautis K. Grinius (B šaltinis)?
1 ................ 2 ................ (2 taškai) Atsakymas

45. Nurodykite po vieną ekonominį ir politinį uždavinį, kuriuos iškėlė A. Stulginskis (C šaltinis).
Ekonominis .................... Politinis ..................... (2 taškai) Atsakymas

46. Remdamiesi šaltiniais, paaiškinkite, kaip prezidentai apibūdina Lietuvos galimybes tarptautinėje politikoje.
A. Smetona ................. K. Grinius ................. A. Stulginskis ................ (3 taškai) Atsakymas

47. Kokios dvi idėjos išreikštos karikatūroje? Įvardytas idėjas pagrįskite karikatūros detalėmis.
1. .................... Pagrindimas ................... 2. .................... Pagrindimas ................... (2 taškai) Atsakymas

48. Remdamiesi šaltiniais, išskirkite po vieną vidaus ir užsienio politikos prezidentų minimą nuostatą ir įvertinkite jų reikšmę šiandieninei Lietuvai.
Nuostata ....................... Reikšmė .......................
Nuostata ....................... Reikšmė ....................... (4 taškai) Atsakymas

2017 m. valstybinis egz.